Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: czy kryzys może zmniejszyć dotację?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 13:18

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął budowę nowej siedziby wydziału farmacji, przygotowuje się również do modernizacji swojego szpitala klinicznego. Uczelnia obawia się jednak, czy dostanie obiecane od resortu zdrowia pieniądze na inwestycje.

Niewątpliwie największą inwestycją Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest rozbudowa i modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Nowy kompleks medyczny będzie miał 70 tys. m kw. powierzchni, zostaną dobudowane nowe budynki. Z Choroszczy przeniesiona zostanie klinika psychiatrii i nerwic. W planach jest również stworzenie zaplecza do przeszczepów szpiku - pisze Gazeta Wyborcza.

Budżet państwa przeznaczył na inwestycję w Białymstoku pół miliarda złotych. Istnieje jednak obawa, że z powodu kryzysu ta dotacja zostanie zmniejszona.

- Wiadomo, że rząd wszędzie szuka oszczędności i boimy się, że pieniądze zostaną zabrane również nam. Powołaliśmy specjalny sztab, który ma tę sytuacje monitorować, poprosiliśmy też naszych podlaskich posłów, by wstawili się za naszą uczelnią, gdy zaistnieje taka potrzeba - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Z konkretami dotyczącymi rozpoczęcia budowy (projekt modernizacji już jest) trzeba poczekać do przyszłego roku. Uczelnia czeka jeszcze na szereg pozwoleń, m.in. wydanie decyzji środowiskowej.

Zakończenie modernizacji planowane jest na 2013 rok.

Wcześniej powstanie wydział farmacji. Nowy budynek powstanie między domem studenta przy ul. Akademickiej i Collegium Primum przy ul. Mickiewicza, będzie połączony łącznikiem z wydziałem lekarskim. Uczelnia na ten cel zyskała dofinansowanie unijne w wysokości około 50 mln zł.

- Można śmiało powiedzieć, że budowa jest w toku. Firma, która wygrała przetarg, weszła już na wskazany teren i przygotowuje go pod plac budowy, np. garaże, które tam stały, zostały już rozebrane - mówi rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum