Unijne miliony na inwestycje w pomorskich szpitalach

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2009 11:21

Sześć placówek ochrony zdrowia z województwa pomorskiego otrzyma 77,5 mln zł na inwestycje z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w ramach konkursu 7.1_1 (Infrastruktura ochrony zdrowia).

Łączna wartość projektów, licząc w wkładem własnym, wynosi 136,9 mln zł. Unijne dofinansowanie różnych przedsięwzięć w ramach RPO dla regionu  pomorskiego przekroczyło już miliard złotych.

– To pokaźny zastrzyk finansowy, ale potrzeby inwestycyjne pomorskich szpitali marszałkowskich nadal są ogromne – wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Szczepańska, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Szacujemy je na 370 mln zł, a jeśli doliczymy aparaturę, na 500 mln zł.

Anna Szczepańska podkreśla, że możliwości samorządu wojewódzkiego są, niestety, ograniczone, zwłaszcza w sytuacji kryzysu gospodarczego. UMWP pokryje koszty wkładu własnego swoich szpitali do projektów dofinansowanych z RPO, wyasygnuje także dodatkowe środki na inwestycje. W ub. r. była to kwota 40 mln zł.

– Jest ciężko: pieniądze będą przecież potrzebne także na oddłużenie i przekształcenia – dodaje dyrektor Szczepańska. – Dlatego tak ważne jest dofinansowanie z RPO.

Lista projektów, które otrzymały unijne wsparcie, wygląda następująco:

– Rozbudowa, zakup sprzętu medycznego oraz niezbędnego wyposażenia dla Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku będzie kosztowała 12,3 mln zł.

Dofinansowanie z RPO wyniesie 9,1 mln zł, czyli 75 proc. wartości inwestycji:

• rozbudowa części zabiegowej Gdyńskiego Centrum Onkologii przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni wraz z zakupem niezbędnego sprzętu i wyposażenia to koszt 61,3 mln zł. W 56 proc., tj. kwotą 34,3 mln zł, pokryją go środki w RPO,

• zakup sprzętu medycznego i wyposażenia dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w zakresie diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych, układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy wymaga wydania 46,8 mln zł. Poziom dofinansowania to 60 proc., czyli 23,1 mln zł,

• modernizacja i wyposażenie oddziałów udarowych i rehabilitacji neurologicznej oraz realizacja działań profilaktyczno szkoleniowych dla trzech szpitali województwa pomorskiego: w Gdańsku, Gdyni i Słupsku będą kosztowały 7,3 mln zł - 75 proc., tj. 5,5 mln zł z RPO,

• rozwój i podniesienie jakości specjalistycznych usług medycznych w NZOZ w Kwidzynie („ZDROWIE” sp. z o.o.), poprzez zakup specjalistycznej, innowacyjnej aparatury medycznej oraz szkolenie personelu to w sumie 4,2 mln zł: 75 proc., czyli 2,1 mln zł ze środków unijnych,

• podniesienie jakości usług medycznych w zakresie układu sercowo-naczyniowego poprzez zakup specjalistycznej aparatury medycznej dla Akademickiego Centrum Klinicznego - Szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku jest projektem o wartości 4,7 mln zł. 75 proc., tj. 3,2 mln zł będzie pochodziło z RPO.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum