Umowa w sprawie rozwoju nowoczesnych technologii dla medycyny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2016 17:11

Uruchomienie centrum badawczego, którego celem będzie rozwój nowoczesnych technologii dla medycyny jest celem zawiązanej w środę (3 lutego) umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Śląską a firmą Philips. To ważny krok w rozwoju tzw. inteligentnych specjalizacji w regionie.

Umowa w sprawie rozwoju nowoczesnych technologii dla medycyny
Umowa w sprawie rozwoju nowoczesnych technologii dla medycyny. Fot. Archiwum

Medycyna wraz z energetyką i technologiami ICT znalazła się w grupie tzw. inteligentnych specjalizacji, których celem jest rozwój wysokich technologii w województwie śląskim.

List intencyjny o współpracy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej a firmą Philips został podpisany w środę w Zabrzu. Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prof. Marek Gzik powiedział PAP, że bardzo istotnym punktem tej współpracy będzie m.in. "przygotowanie założeń do projektu Assist Med Sport Silesia" - powołania Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej.

- Jest to projekt, który wszedł na listę projektów kluczowych dla regionu, znalazł się również w kontrakcie terytorialnym, jaki został podpisany pomiędzy rządem a władzami samorządowymi, Urzędem Marszałkowskim - zaznaczył Gzik.

Dodał, że koszt projektu to ok. 90 mln zł. - Liczymy, że wspólnie z Philipsem uda nam się go zrealizować i dzięki temu powstanie centrum badawcze, którego głównym celem będzie tworzenie nowych technologii na potrzeby medycyny 21 wieku - powiedział.

Prof. Gzik poinformował, że obecnie projekt "jest recenzowany na poziomie krajowym". - Uzyskał opinię pozytywną, czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie, a później przystąpimy wspólnie z Philipsem do rozmów. Można powiedzieć, że firma Philips zdeklarowała zainteresowanie, by wspólnie to realizować - podkreślił. - Mam nadzieję, że realizację projektu rozpoczniemy z początkiem 2017 roku - dodał.

Projekt Assist Med Sport Silesia zakłada powołanie grupy, sieci nowoczesnych laboratoriów, które - jak zaznaczył dziekan - "mają wspomagać medycynę i sport".

Wstępne rozmowy w sprawie lokalizacji centrum badawczego zostały przeprowadzone. Dziekan wydziału inżynierii biomedycznej poinformował, że uczelnia liczy na przychylność samorządu zabrzańskiego i będzie można rozbudować kampus Politechniki Śląskiej, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Roosevelta i de Gaulle'a.

Podpisanie umowy o współpracy z firmą Philips będzie również związane z powołaniem rady programowej, która rozpocznie pracę m.in. nad wskazaniem kierunków rozwoju naukowego wydziału inżynierii biomedycznej, kreowania ścieżki rozwoju kariery zawodowej pracowników, czy wpływu tej współpracy na jakość kształcenia.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik powiedział, że podpisanie  umowy jest dobrym przykładem współpracy uczelni z biznesem.

Realizacja projektu przewidziana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach jednej z inteligentnych specjalizacji województwa, jaką jest "medycyna".

Energetyka, medycyna, technologie ICT - to grupa tzw. inteligentnych specjalizacji, które województwo śląskie chce rozwijać w ramach tzw. Inicjatywy Awangarda, nieformalnej współpracy europejskich regionów. Obecnie tworzy ją 21 regionów.

Inicjatywę Awangarda, której przypisano hasło "Nowy wzrost poprzez inteligentną specjalizację", tworzą regiony europejskie o silnych ambicjach przemysłowych i strategiach na rzecz inteligentnej specjalizacji. Współpraca między nimi ma polegać m.in. na uzgadnianiu stanowisk i wspólnym występowaniu do instytucji europejskich. Długofalowym celem tej inicjatywy jest generowanie miejsc pracy i wzrostu gospodarczego przez inwestowanie w priorytetowe dziedziny o znaczeniu strategicznym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum