Uczelnia medyczna wytwarza własny prąd. Oszczędziła już ponad 100 tys. zł

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe10 listopada 2022 11:30

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie od stycznia do września tego roku wyprodukował prąd, za który zapłaciłby ponad 100 tys. złotych. Wszystko za sprawą paneli fotowoltaicznych ulokowanych na dachach przynależących do uniwersytetu akademików.

Uczelnia medyczna wytwarza własny prąd. Oszczędziła już ponad 100 tys. zł
Panele fotowoltaiczne zamontowano na dachach trzech domów studenckich przy ul. Dunikowskiego. Fot. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wyprodukował w okresie styczeń-wrzesień 145 tys. kWh energii elektrycznej
  • Stało się to za sprawą uruchomienia na początku roku paneli fotowoltaicznych na dachach trzech domów studenckich PUM przy ul. Dunikowskiego w Szczecinie
  • Wykorzystanie paneli pozwoliło zmniejszyć emisję szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla aż o 110 ton oraz zaoszczędzić już 103 tys. zł na rachunkach za prąd

PUM zaoszczędził ponad 100 tys. zł dzięki panelom fotowoltaicznym

Dzięki zamontowaniu na początku roku paneli fotowoltaicznych na dachach trzech domów studenckich przy ul. Dunikowskiego Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wyprodukował od stycznia do września dodatkowe 145 tys. kWh energii elektrycznej, ograniczając w ten sposób emisję CO2 o 110 ton. Zaoszczędził 103 tys. złotych.

Trzy instalacje fotowoltaiczne - o mocy 50 kWp każda - zamontowała szczecińska firma wyłoniona w przetargu w formule zaprojektuj i wybuduj. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 778,7 tys. zł brutto, a 97,6 proc. tej kwoty pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (w formie dotacji 379 958,40 zł oraz pożyczki 379 958,40 zł).

Uczelnia realizowała już inne proekologiczne przedsięwzięcia

W PUM-ie działa już łącznie 6 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 270 kWp. Zlokalizowane są na 5 budynkach: domach studenckich, obiekcie Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PUM i budynku Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki nr 3 PUM. Od początku roku PUM w swoich obiektach wyprodukował łącznie ponad 239 MWh.

Uczelnia podkreśla, że "kolejne inwestycje są w toku". - Na etapie podpisywania umów na zaprojektowanie i montaż instalacji są dwie o łącznej mocy 100 kWp – na budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM przy ul. Żołnierskiej oraz na budynku Centrum Nowych Technologii Medycznych PUM - czytamy w komunikacie.

Ogłoszony został również przetarg na kolejne 4 instalacje na 4 obiektach o łącznej mocy 180 kWp. Będą to: Wydział Nauk o Zdrowiu PUM przy ul. Broniewskiego, Biblioteka Główna PUM, Centrum Symulacji Medycznych PUM oraz Międzywydziałowe Centrum Dydaktyki nr 2 PUM. W 2023 roku zaplanowane jest również zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznych i ich budowa na budynkach PUM zlokalizowanych na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum