Tychy: zmodernizowany zakład diagnostyki medycznej - otwarty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2015 19:19

Zmodernizowany Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej został otwarty w poniedziałek (14 września) w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach. W uroczystości uczestniczył minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Tychy: zmodernizowany zakład diagnostyki medycznej - otwarty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Ta kolejna inwestycja potwierdza fakt, że decyzja, która została podjęta przez zarząd województwa śląskiego o zmianie formy prawnej lecznicy była trafna - powiedziała wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Skowronek.

- Decyzja o wejściu do spółki marszałkowskiej była trudna. Obecnie patrząc z perspektywy roku widzimy, że szpital właściwie wykorzystuje środki. Spółka inwestuje, modernizuje szpital, który jest obiektem z lat 70. ub. wieku - zaznaczyła wiceprezydent Tychów Daria Szczepańska.

Dodała, że szpital wymaga dalszych nakładów. - Jesteśmy skłonni je ponosić - stwierdziła.

Szczepańska poinformowała również, że "jest już uchwała intencyjna sejmiku województwa mówiąca o przekazaniu Tychom zarówno spółki jak i nieruchomości".

W otwarciu Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej udział wziął m.in. minister zdrowia prof. Marian Zembala. - Cieszmy się z wszystkich działań, które poprawiają sytuację chorych - powiedział minister zdrowia.

Za ponad 600 tys. zł przebudowane zostały niektóre pomieszczenia laboratoryjne, wykonano nowe posadzki, instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i centralnego ogrzewania. Zainstalowana została też nowoczesna stacja nawiewno-wywiewna (system wentylacji) i klimatyzacja. Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej zyskał też nowe wykończenie wnętrz oraz wyposażenie i urządzenia, na które wydano ponad 400 tys. zł.

Przy okazji remontu kupiono nowe aparaty diagnostyczne zastępujące dotychczas dzierżawione urządzenia. Laboratorium wzbogaciło się m.in. o komorę laminarną, która gwarantuje bezpieczeństwo pracowników chroniąc ich przed zakażeniem materiałem (czasem wysoko zakaźnym) przekazanym do badań. Nowe nabytki sprzętowe pozwoliły także na rozszerzenie wykonywanych badań.

Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków własnych spółki Megrez, ale - jak poinformowano - znaczenie miał fakt, że miasto Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński wraz z gminami wchodzącymi w jego skład (Bieruń, Lędziny, Imielin, Chełm Śląski i Bojszowy) objęły w ubiegłym roku udziały w spółce, "dając jej zastrzyk finansowy - w sumie ponad 6,5 mln zł".

W marcu 2012 r. uchwałą sejmiku województwa śląskiego przekształcono Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach poprzez likwidację całości oddziałów szpitalnych. Prowadzenie zlikwidowanych oddziałów przejęła spółka Megrez. W marcu 2014 r. podpisano list intencyjny m.in. pomiędzy woj. śląskim, Tychami i powiatem bieruńsko-lędzińskim, co skutkowało dokapitalizowaniem spółki Megrez.

Następnie miasto Tychy wystąpiło do marszałka z wnioskiem dotyczącym nieodpłatnego przekazania miastu wszystkich udziałów w spółce Megrez. Uchwałę dotyczącą "podjęcia działań zmierzających do zbycia na rzecz Miasta Tychy udziałów Województwa Śląskiego w spółce Megrez Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach oraz nieruchomości będących własnością Województwa Śląskiego" podjęto 31 sierpnia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum