Tychy: pandemia ustępuje, szpital Megrez inwestuje

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia16 czerwca 2021 07:31

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach znów mogą się odbywać porody naturalne.

W szpitalu Megrez znów odbywają się porody naturalne. Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp. z o.o.
  • Przywrócenie porodów naturalnych było możliwe, bo zakończono umożliwiający to etap modernizacji oddziału ginekologiczno-położniczego
  • W szpitalu wprowadzają nowe standardy opieki nad pacjentkami w ciąży
  • Wartość prac modernizacyjnych oszacowano na ponad 16 mln zł, wykonane dotąd prace pochłonęły około 13 mln zł z tej kwoty

- Wybuch pandemii i wyznaczenie naszemu szpitalowi miejsca na pierwszej linii walki z koronawirusem wiele zmieniły w jego funkcjonowaniu w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. To był wyjątkowy czas, trudny, ale także dający szanse wykonania szeregu inwestycji ważnych dla pacjentów i zakupu sprzętu medycznego. Staraliśmy się wykorzystać go jak najlepiej i liczę, że nasza praca zaowocuje lepszymi warunkami i jakością leczenia - powiedziała prezes szpitala Megrez Mariola Szulc.

- Największym wyzwaniem inwestycyjnym jest modernizacja oddziału ginekologiczno-położniczego. Dzisiaj robimy kolejny duży krok w kierunku powrotu do naszej podstawowej działalności placówki wielospecjalistycznej, a dodatkowo, dzięki mecenatowi miasta, wprowadzamy długo oczekiwane nowe standardy opieki nad pacjentkami w ciąży. Serdecznie za to dziękuję - dodała.

Do dyspozycji dwuosobowe sale dla matek z dziećmi

Pacjentki mają do dyspozycji dwuosobowe sale w tzw. systemie rooming-in dla matek z dziećmi. Przy każdym pokoju jest łazienka. Oddane do użytku skrzydło mieści również m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pracownię USG, bogato wyposażoną w aparaturę medyczną salę intensywnego nadzoru pooperacyjnego oraz pokój laktacyjny, w którym mamy mogą ściągnąć pokarm lub nakarmić dziecko piersią. Mamy z niepełnosprawnościami mają w tyskiej porodówce własną, w pełni dostosowaną do swoich potrzeb, łazienkę.

Zmienił się również trakt porodowy. W miejscu dawnych boksów pojawiły się cztery kameralne sale porodowe z kwietnymi nazwami: Lawenda z wanną do porodów, Wiśnia, Stokrotka i Chaber. Każda została wyposażona w elektroniczny system nadzoru płodu, każda ma też własny węzeł sanitarny. Zmodernizowana i wyposażona w niezbędną aparaturę medyczną została także sala do cięć cesarskich. Na pacjentki po porodach powikłanych czeka sala ciągłego nadzoru, a dla noworodków wymagających takiego wsparcia - stanowisko do resuscytacji. Drugie takie stworzono w części położniczej oddziału.

Ojcowie oczekujący narodzin swojego dziecka mają do dyspozycji pokój z węzłem sanitarnym, a ci, którzy chcą być obecni przy porodzie - fotele w salach porodowych.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba podkreślił znaczenie inwestycji, jaką jest modernizacja oddziału ginekologiczno-położniczego z pododdziałem ginekologii onkologicznej.

Tychy: mamy przyrost ujemny

- Zależy nam na tym, aby w Tychach rodziło się jak najwięcej dzieci w jak najlepszych warunkach. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza podczas obecnie panującej trudnej sytuacji demograficznej. Po kilku latach bardzo dobrej koniunktury, gdzie przyrost naturalny w Tychach był jednym z najwyższych w województwie śląskim, teraz niestety mamy przyrost ujemny. Dlatego trzeba stworzyć jak najlepsze warunki, na poziomie europejskim, aby kobiety chciały tutaj rodzić. Kolejne plany inwestycyjne są bardzo bogate, a takich uroczystych otwarć będzie zdecydowanie więcej, ponieważ przechodzimy z remontami na kolejne części szpitala. Zwieńczeniem wszystkich inwestycji będzie blok operacyjny, nad którym już teraz pracujemy - oświadczył prezydent Dziuba.

Na oddziale neonatologicznym również zaszło wiele zmian. Jest tam m.in. duża sala do intensywnej terapii noworodków, mieszcząca 7 stanowisk intensywnej terapii wyposażonych m.in. w nowoczesne inkubatory i respiratory, kardiomonitory i pompy infuzyjne.

Kompleksowa modernizacja

- Mamy do dyspozycji aparat do monitorowania czynności układu przywspółczulnego, służący na przykład do oceny dyskomfortu noworodka, w tym bólu - poinformował ordynator oddziału neonatologicznego dr Jarosław Groszko.

- Kolejnym ważnym nabytkiem diagnostycznym jest aparat do amplitudowo zintegrowanej elektroencefalografii (AEEG), który monitoruje czynności elektryczne mózgu. Badanie ważne jest zwłaszcza w przypadku wystąpienia dużych niedotlenień okołoporodowych. Z kolei dzięki cewnikom i pompom infuzyjnym na oddziale prowadzone jest pozajelitowe żywienie wcześniaków - dodał.

Przy każdym stanowisku jest możliwość kangurowania noworodków, które nie mogą przebywać z mamami na salach w części położniczej. W miarę luzowania obostrzeń epidemiologicznych taką możliwość zyskają także ojcowie.

Kompleksowa modernizacja IV piętra tyskiego szpitala, mieszczącego oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny trwa od 2019 r. i obejmuje cały poziom, za wyjątkiem odcinka, który został wyremontowany jeszcze w 2014 r. Wartość prac modernizacyjnych oszacowano na ponad 16 mln zł. Wykonane dotąd prace pochłonęły około 13 mln zł z tej kwoty. W skrzydle mieszczącym część ginekologiczną oddziału nadal trwa przebudowa. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum