BEX/Rynek Zdrowia | 27-07-2009 12:37

Tychy: nowoczesny aparat RTG za unijne pieniądze

Prawie 300 tys. zł kosztował specjalistyczny aparat RTG z ramieniem C kupiony przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach.

W dzisiejszych czasach radiomonitor z ramieniem C jest jednym z podstawowych sprzętów mających zastosowanie w chirurgii urazowej oraz w ortopedii...

W 85 proc. zakup aparatu Siremobil Compact L sfinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

– Dzięki unijnemu wsparciu mogliśmy zakupić nowoczesny sprzęt, który będzie służył naszym pacjentom. Gdyby nie sprawnie przygotowany wniosek i dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego nasi lekarze pracowaliby na rentgenie starej generacji – przyznaje Jacek Wojewódka, dyrektor tyskiego Szpitala.

– Nowoczesny  aparat  spełnia restrykcyjne wymogi prawa UE. Posiada licznik dawek napromieniowania, jakie otrzymuje pacjent. Dodatkowo ma mniejszy zasięg promieniowania. Co ważne, znacznie poprawił się komfort pracy. Duży, płaski ekran pozwala na  lepszy podgląd podczas wykonywania operacji. W każdym momencie istnieje możliwość zapisu obrazu na nośniku cyfrowym. To aparat na miarę XXI wieku - dodaje dyrektor Wojewódka.

– W dzisiejszych czasach radiomonitor z ramieniem C jest jednym z podstawowych sprzętów mających zastosowanie w chirurgii urazowej oraz w ortopedii – podkreśla Bogusław Musiał, ordynator oddziału urazowo-ortopedycznego. – Pod jego kontrolą można usuwać ciała obce, implanty z kości z minimalnych nacięć tkanek miękkich. Główne zastosowanie znajduje w leczeniu złamań kości długich gwoździami śródszpikowymi ryglowanymi. Pozwala to uzyskać szybki zrost złamania oraz nie ma konieczności unieruchamiania zewnętrznego, co jednocześnie umożliwia szybką rehabilitację.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach stara się także o pozyskanie europejskiego wsparcia finansowego na budowę bloku operacyjnego oraz budowy SOR.