Tuchola: mają nowoczesny tomograf i możliwość konsultacji na odległość

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2010 20:16

16-rzędowy tomograf komputerowy rozpoczął w poniedziałek (15 listopada) pracę w NZOZ Szpitalu Powiatowym w Tucholi. Urządzenie zakupione z funduszy unijnych pozwoli na zdalne konsultowanie trudnych przypadków chorobowych ze specjalistami w Bydgoszczy.

Tuchola: mają nowoczesny tomograf i możliwość konsultacji na odległość

Pracownia tomograficzna została wyposażona w system, który za pośrednictwem internetu umożliwi szybkie i sprawne opisywanie wyników badań przez specjalistów z Bydgoszczy, dzięki temu skróci się czas oczekiwania na opinie, a specjaliści nie będą tracić czasu na dojazdy. Jak podkreślił Witold Gaca, kierownik zakładu radiologii NZOZ Szpitala Powiatowego w Tucholi, po ucyfrowieniu wyniki badań będą dostępne zaraz po wykonaniu dla wszystkich lekarzy w szpitalu.

Zakup urządzenia to część projektu modernizacji i doposażenia tucholskiego szpitala realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wartość przedsięwzięcia wynosi 17,5 mln zł. Sercem szpitala będzie nowy blok operacyjny z oddziałem intensywnej terapii.

Prace objęły też gruntowny remont oddziału położniczego oraz budowę zakładu opiekuńczo-leczniczego na ponad trzydzieści łóżek. Nowe wyposażenie trafi również do pracowni diagnostycznych.

– Wsparcie na inwestycje oraz doposażenie placówek ochrony zdrowia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozdysponowaliśmy wśród wszystkich szesnastu szpitali powiatowych w naszym regionie – podkreślał Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Zakupy wartego w sumie 7 mln zł  specjalistycznego sprzętu radiologicznego dla tucholskiej lecznicy, w tym tomografu komputerowego, aparatów ultrasonograficznych i rentgenowskich oraz aparatury dla bloku operacyjnego i oddziału intensywnej terapii rozpoczęto już w 2008 roku. Z RPO szpital dostał na ten cel 5,5 mln zł.

Szpital Powiatowy w Tucholi został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością już w 2002 r. Obecnie głównym udziałowcem jest Powiat Tucholski – 90,24proc., pozostałymi udziałowcami są gminy powiatu tucholskiego – 4,21 proc. oraz pracownicy szpitala – 5,55 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum