Trzebnica: szpital będzie miał nowe wyposażenie sali operacyjnej

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR/Rynek Zdrowia   • 18 sierpnia 2011 14:15

Powiat trzebnicki ogłosił przetarg na wyposażenie sali operacyjnej do zabiegów mikrochirurgicznych w Szpitala Powiatowym im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Ma na ten cel 1,2 mln zł.

Trzebnica: szpital będzie miał nowe wyposażenie sali operacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dofinansowanie przyznane na wniosek powiatu trzebnickiego przez Radę Ministrów w uznaniu za wagę i dorobek naukowy, Pododdział Replantacji Kończyn i Chirurgii Ręki Szpitala Powiatowego im . Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy przeznaczył  na wyposażenie sali operacyjnej do zabiegów mikrochirurgicznych (kwotę 975 tys. zł). Wkład własny powiatu wyniósł 243 tys. zł.

- Przetargi został ogłoszony 16 sierpnia br. Nowy sprzęt powinien pojawić się w szpitalu jeszcze w tym roku - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Edward Puchała, dyrektor lecznicy.

Wśród nowego wyposażenia sali operacyjnej do zabiegów mikrochirurgicznych znajdą się m.in. mikroskop operacyjny, stół operacyjny oraz aparaty do elektrokoagulacji i znieczulenia.

Wyposażenie sali operacyjnej jest kolejną inwestycją realizowaną przez powiat trzebnicki w Szpitalu im. Św. Jadwigi Śląskiej po budowie nowoczesnego oddziału rehabilitacji i przebudowie SOR.

Budowa i wyposażenie pawilonu, w którym mieszczą się oddziały rehabilitacyjne kosztowały 11,8 mln zł. Niemal połowę tej sumy pozyskano z funduszy unijnych. Budynek składa się z trzech kondygnacji. Na pierwszym piętrze mieści się oddział dziecięcy z czterdziestoma łóżkami oraz szkołą, a na drugim piętrze oddział dla dorosłych (również 14 łóżek). Na parterze znajdują się pomieszczenia rehabilitacyjne hydroterapii oraz fizykoterapii z kriokomorą.

Pacjenci m.in. po przeszczepach ręki, będą mogli tam ćwiczyć na profesjonalnym urządzeniu typu Hand Totur. Specjalne oprogramowanie do tego sprzętu umożliwi rehabilitantowi ocenę uszkodzenia funkcji kończyny górnej. Jak informuje lecznica, trzebnicki szpital jest trzecią placówką w Polsce posiadającą taki sprzęt. W szpitalu oprócz zabiegów dla pacjentów przyjętych na oddziały będzie odbywać się rehabilitacja dzienna dla pacjentów dochodzących na zabiegi.

W połowie sierpnia br. powiat rozpoczął nową inwestycję, polegającą na rozbudowie szpitalnego oddziału ratunkowego.

- Prace budowlane prowadzone będą do końca 2011 r. i wiązać się będą z pewnymi trudnościami i niedogodnościami dla pacjentów i osób odwiedzających. Zmienione będzie m.in. miejsce wejścia i wjazdu na teren szpitala - informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Dobrosława Dzierzgowska-Herman, pełnomocnik starosty trzebnickiego ds. zdrowia.

Szczegółowe informacje na temat utrudnień można znaleźć na stronie powiatu trzebnickiego. Rozbudowa i remont SOR oraz zakup sprzętu medycznego dla oddziału mają kosztować 4,6 mln zł, z czego kwota unijnego dofinansowania to 3,9 mln zł.

Trzebnicka placówka została też wybrana przez resort zdrowia na realizatora wdrożenia nowego sposobu leczenia - przeszczepiania kończyny górnej w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2020 „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. Otrzymała na ten cel ponad 438 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum