Trwa rozbudowa szpitalnego oddziału ratunkowego. Otwarcie za niecały rok

Autor: PAP • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP06 września 2022 16:00

Otwarcie rozbudowanego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SPZOZ Łęcznej zaplanowano na czerwiec 2023 r. - powiedział w poniedziałek dyrektor szpitala dr Krzysztof Bojarski. Wiceminister finansów Artur Soboń podał, że koszt inwestycji to ok. 9,6 mln zł, z czego 7,7 mln zł stanowi wsparcie z rezerwy budżetu państwa.

Trwa rozbudowa szpitalnego oddziału ratunkowego. Otwarcie za niecały rok
Trwa rozbudowa SORu w Łęcznej. PAP/Wojtek Jargiło
  • Trwa rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SPZOZ w Łęcznej
  • Otwarcie zaplanowano na czerwiec 2023 r. - powiedział w poniedziałek dyrektor szpitala dr Krzysztof Bojarski
  • Wiceminister finansów Artur Soboń podał, że koszt inwestycji to ok. 9,6 mln zł, z czego 7,7 mln zł stanowi wsparcie z rezerwy budżetu państwa

Artur Soboń w Łęcznej: rozbudowa jest racjonalna

Inwestycja obejmie dobudowę dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 280 mkw., który zostanie połączony z pomieszczeniami istniejącego SOR. W nowej części będzie mieścić się strefa diagnostyki i terapii dla pacjentów z COVID-19 i z innymi chorobami zakaźnymi.

Po przebudowie SOR zostaną wydzielone strefy triaż i dla przyjęć planowych oraz gabinety diagnostyczne. Utworzone zostaną także dodatkowe miejsca dla karetek. Szpital planuje też zakup nowego sprzętu medycznego, m.in. tomografu komputerowego, aparatu EKG, kardiomonitorów, pomp infuzyjnych i respiratora transportowego.

Wiceminister finansów Artur Soboń podczas konferencji prasowej w łęczyńskim szpitalu podkreślił, że rozbudowa łęczyńskiego SOR jest racjonalna.

Mówiąc o najważniejszych powodach przyznania szpitalowi w Łęcznej środków z rezerwy budżetowej wskazał: potrzebę usprawnienia dostępu do jedynego w tej części Polski centrum leczenia oparzeń, dostosowania infrastruktury do nowoczesnego sprzętu i separacji pacjentów w przypadku zdarzeń, takich jak pandemia Covid-19. Nadmienił, że SOR w Łęcznej stanowić zabezpieczenie dla pacjentów z Lublina.

Otwarcie oddziału zaplanowano na czerwiec 2023 r.

Soboń powiedział, że rozmawia ze starostami powiatów i dyrektorami innych szpitali na temat dofinansowania z rezerwy budżetu państwa podobnych projektów w innych placówkach. "Bardzo chętnie też będę wspierał inne projekty" - dodał.

Dyrektor SPZOZ w Łęcznej dr Krzysztof Bojarski stwierdził, że gotowa jest koncepcja rozbudowy SOR wraz z kosztorysem i szpital przygotowuje dokumenty niezbędne do ogłoszenia postępowania przetargowego. Zapowiedział także przetargi na zakup sprzętu. Otwarcie oddziału po przebudowie planuje w czerwcu 2023 r.

Bojarski przyznał, że w czasie przebudowy pacjenci mogą spodziewać się utrudnień, ale SOR nie przerwie działalności.

Dyrektor powiedział, że po zakończeniu inwestycji Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie mógł przyjąć więcej pacjentów jednocześnie i skrócić czas diagnostyki. "Stworzone zostaną ciągi komunikacyjne, abyśmy nie mieli sytuacji, w której będą krzyżowały się drogi komunikacji dla pacjentów zakażonych i zdrowych, zgłaszających się do SOR z innego powodu" - dodał.

Rocznie do SOR w Łęcznej zgłasza się blisko 15 tys. osób, z czego ponad 3 tys. są następnie hospitalizowane.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum