Trwa kolejny przetarg na budowę szpitala. Rząd zajmie się podwyższeniem kwoty

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP/wroclaw.pl24 listopada 2022 16:00

Wkrótce rząd zajmie się sprawą planowanej budowy szpitala onkologicznego we Wrocławiu. O zmianę wcześniejszej uchwały Rady Ministrów w zakresie finansowania oraz terminów zwrócił się wojewoda dolnośląski. Trzeba zwiększyć kwotę w montażu finansowym.

Trwa kolejny przetarg na budowę szpitala. Rząd zajmie się podwyższeniem kwoty
Koncepcja nowego szpitala. Stanie na gruncie o powierzchni wrocławskiego Rynku. Fot. Graphit, N+ Parametric Design i ECM Group Polska S.A.
  • Budowa Dolnośląskiego Centrum Onkologii to jedna z największych inwestycji w służbie zdrowia regionie dolnośląskim
  • Wydłużony do 15 grudnia  został kolejny przetarg na wykonawcę, budowa ma trwać 51 miesięcy
  • Potrzeba większych pieniędzy - stosowną, zmianę w uchwale ma przyjąć Rada Ministrów

Jedna z największych inwestycji w regionie

Mówi się, że będzie to jeden z najnowocześniejszych szpitali onkologicznych w Europie. Proces tworzenia jego koncepcji trwał około dwóch lat. W 2027 r. miał już przyjmować pacjentów, ale jak dotąd nie rozstrzygnięto przetargu na jego wykonawcę. Oferowane kwoty znacząco odbiegają od puli, którą ma na to samorząd województwa.

Budowa Dolnośląskiego Centrum Onkologii to jedna z największych inwestycji w służbie zdrowia regionie dolnośląskim. Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny ma powstać przy ul. Kosmonautów. W obiekcie pod w jednym szyldem DCOPiH będą funkcjonować połączone już w ub. roku trzy jednostki lecznicze: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. W ramach szpitala zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.

Budynek nowego szpitala ma mieć pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną. Szpital będzie dysponował 671 łóżkami, 73 gabinetami badań w poradniach i 14 salami operacyjnymi. Inwestycji finansowana jest z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego i budżetu państwa.

Pierwszy przetarg z wysoką ofertą

W trakcie kwietniowego przetargu na budowę oferent zaproponował koszt na poziomie ok. 1,4 mln zł. Tymczasem środki dedykowane tej inwestycji, zaplanowane w 2020 roku, to kwota połowę niższa, bo 700 mln zł.

- W toku dotychczasowych prac podpisano umowę na usługi Inżyniera Kontraktu na potrzeby realizacji Inwestycji. Uzyskano również decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na potrzeby realizacji inwestycji. W dniu 12 kwietnia 2022 r. w ramach otwarcia ofert złożonych w postępowaniu mającym na celu wybór Generalnego wykonawcy inwestycji ustalono, że jedyna złożona oferta opiewa na kwotę 1 420 830 855,31 zł brutto, co stanowi 195 proc. kwoty przeznaczonej przez Zamawiającego na sfinansowanie zamówienia. Wobec tego w dniu 29 kwietnia 2022 r. postanowiono o unieważnieniu postępowania – wyjaśnia przedstawiony rządowi do akceptacji projekt uchwały wojewoda dolnośląski Jarosław Obrębski. Zarząd województwa już swoją uchwałę w sprawie Wieloletniego programu Inwestycyjnego o nazwie Budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu zmienił: w zakresie czasu realizacji (nowy termin to 2027 r.) i montażu finansowego. Teraz decyzja rządu, który otrzymał projekt uchwały do akceptacji.

Nowy termin składania ofert w kolejnym, ogłoszonym w połowie roku przetargu, to 15 grudnia, a samorząd wojewódzki wystąpił z wnioskiem o zwiększenie finansowania z budżetu państwa o dodatkowe 250 mln zł oraz odpowiednie przesunięcie przyznanych kwot pomiędzy latami.

Nakłady w łącznej wysokości 1 337 775,72 tys. zł na realizację inwestycji będą pochodzić z

  1.  Budżet  państwa w części "Województwo Dolnośląskie": środki w wysokości 550 mln zł (w 2020 r. przeznaczono 300 mln zł);
  2. Środki z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego – kwota 619 mln zł;
  3. Środki własne inwestora (DCOPiH) oraz środki w ramach KPO – kwota 168, 6 mln zł.

Co do tej pory wykonano?

Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny we Wrocławiu, który powstanie w nowym obiekcie, będzie skupiał w jednej lokalizacji wielospecjalistyczne funkcjonalności i zakresy lecznictwa realizowane dotychczas przez trzy placówki medyczne prowadzone przez samorząd województwa.

Do tej pory podjęto takie działania, jak:

został już wykonany plan funkcjonalno-użytkowy, czyli szczegółowa dokumentacja zawierająca koncepcję medyczną, architektoniczną i funkcjonalną obiektu.

  • projekt został kompleksowo zrealizowany w BIM (Building Information Modeling – modelowanie informacji o budynku, technologia informatyczna pozwalająca na stworzenie wielowymiarowego, cyfrowego modelu obiektu, pozwalająca efektywnie projektować, realizować proces inwestycyjny).
  • wykonane zostało rozpoznanie geotechniczne wraz z uzyskaną decyzją geologiczno-inżynierską
  • uzyskane zostały także warunki techniczne w zakresie podłączenia wszystkich mediów (woda, ciepło, gaz). W ramach prac projektowych przeprowadzono rozmowy z dostawcami sprzętów i nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie szpitalnictwa
  • w miejscu budowy inwestycji w zachodniej części Wrocławia przeprowadzono prace pod względem archeologicznym i saperskim.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum