Toruń: rozbudują szpital wojewódzki za 172 mln z RPO

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2017 14:29

We wtorek (27 czerwca) podpisano umowę o dofinansowaniu kwotą 170 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Środki z UE są częścią montażu finansowego projektu o wartości ok. 560 mln zł.

Toruń: rozbudują szpital wojewódzki za 172 mln z RPO
Fot. archiwum

Rozbudowa wojewódzkiego szpitala w Toruniu trwa od pół roku. Nowe oblicze lecznica ma uzyskać w trakcie 36 miesięcy.

 - Inwestycja trwa. Na placu budowy widać mury nowych obiektów. Są więc potrzebne i pieniądze. Przygotowaliśmy niełatwy projekt, ale od początku zakładaliśmy, że dofinansowanie w kwocie 172 mln zł z RPO będzie stanowiło ważny element montażu finansowego przedsięwzięcia. W ten sposób kończymy ten montaż - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podczas podpisania umowy.

Szpital po rozbudowie ma spełniać najnowocześniejsze, światowe standardy. Wznoszony jest nowy budynek główny, który zostanie połączony z już istniejącym. Powstaną także pawilony dla szpitala zakaźnego oraz pięć oddziałów psychiatrycznych. W nowym pawilonie administracyjnym zlokalizowana zostanie apteka. Prezes zarządu spółki samorządowej Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne zapewniał, że już w listopadzie do użytku oddany zostanie pierwszy nowy obiekt - czterokondygnacyjny parking.

- Na ukończeniu jest specyfikacja zakupów sprzętu. Nie jest tak, że będziemy go kupować przez dziesięć kolejnych lat, ale za dwa i pół roku, gdy szpital będzie w pełni oddawany do użytku, będzie jednocześnie wyposażony w nowoczesny sprzęt. Dlatego dyrekcja szpitala przygotowuje ogromny przetarg w tym zakresie. Przedmiot dzisiejszego dofinansowania dotyczy tzw. +serca szpitala+, a ono zostanie oddane do użytku już w przyszłym roku. Będziemy wprowadzali wtedy do nowych sal pierwszych pacjentów - dodał Całbecki.

Dyrektor placówki Sylwia Sobczak dziękowała za szybkie podpisanie umowy na przekazanie środków z RPO.

- Nie tylko pracujemy nad wyposażeniem dziesięciu nowych bloków operacyjnych, co wymaga niebywałej precyzji w zakresie zamówień, ale także nad podstawowym sprzętem, który podzieliliśmy na medyczny, niemedyczny oraz meble do wyposażenia całego kompleksu. Pracujemy nad wszystkim jednocześnie - wskazała Sobczak.

Po rozbudowie w klinice będzie prawie tysiąc miejsc dla pacjentów. W gmachu głównym lecznicy ma zostać zorganizowany m.in. oddział ratunkowy. Znajdą się w nim sale operacyjne i nowoczesne zaplecze diagnostyczne. W tym budynku zlokalizowane zostaną również główny blok operacyjny szpitala i cztery oddziały łóżkowe. Na dachu obiektu przygotowane zostanie lądowisko dla helikopterów.

Łączny koszt projektu opiewa na kwotę 560 mln zł, na którą składają się podpisana umowa na rozbudowę i modernizację szpitala oraz koszty jego wyposażenia. Projekt zostanie sfinansowany ze środków z EBI oraz pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu województwa oraz funduszy własnych placówki. Realizacja projektu jest możliwa dzięki kredytowi w kwocie 238,5 mln zł, przyznanemu przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Umowa zawarta przez samorząd województwa z EBI jest nowatorska na skalę ogólnopolską. To pierwszy przypadek, gdy transakcja z udziałem sektora publicznego została objęta gwarancją w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych - głównego elementu tzw. Planu Junckera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum