Toruń: nowe bloki operacyjne tańsze o 14 mln zł

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2009 09:05

Już w 2010 r. Szpital Miejski w Toruniu będzie miał nowoczesne bloki operacyjne. Paradoksalnie dzięki kryzysowi, który ma wpływ na sytuację na rynku budowlanym, miasto wyda na nie 14 mln zł mniej niż planowało. Umowę na budowę nowego skrzydła lecznicy prezydent Michał Zaleski podpisał w piątek (22 maja) z firmą Skanska, która wygrała przetarg.

- W sumie wpłynęło sześć ofert. Wszystkie na kwoty niższe niż ta, którą zaplanowaliśmy - mówi Gazecie Wyborczej Marcin Maksim, kierownik wydziału inwestycji i remontów Urzędu Miasta w Toruniu.

Obecnie wiele firm odkłada inwestycje budowlane, dlatego branża obniża ceny. W dodatku przy obecnych zawirowaniach na rynku najbardziej wiarygodne są samorządy.

- Rynek się ustabilizował, dziś wykonawcy nie narzucają już 40-50 proc. marży, ale 5-10 proc. - mówi prezydent Zaleski.

W ten sposób budowa zamiast zakładanych przez magistrat 44 mln zł pochłonie nieco ponad 30 mln zł.

W Szpitalu Miejskim powstanie trzykondygnacyjne skrzydło o powierzchni użytkowej 2750 m kw. Na parterze znajdą się m.in. sterylizatornia i apteka. Najważniejsze jednak będzie pierwsze piętro, gdzie będą się mieściły cztery bloki operacyjne wykonane z nierdzewnej stali kwasoodpornej.

Obecne bloki za za małe: z trudem mieszczą większy zespół lekarzy. W sterylną odzież personel przebiera się w małych klitkach. Ze ścian odpadają stare kafelki. Pomieszczenia nie spełniają wymagań resortu zdrowia.

Na nowe stoły operacyjne trafią chorzy z oddziałów chirurgii ogólnej, urologii, ortopedii oraz neurochirurgii. Nowe skrzydło to dobra wiadomość również dla pacjentów hematologicznych. Obecnie oddział ma 16 łóżek. Na drugim piętrze nowej części szpitala będzie ich 24 oraz osiem stanowisk do hospitalizacji dziennej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum