Toruń: minął rok od rozpoczęcia budowy szpitala na Bielanach

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2018 17:06

Dokładnie rok temu, 5 stycznia 2017 r. na budowie szpitalnego miasteczka na toruńskich Bielanach uroczyście wbito pierwszą łopatę. Od tego czasu przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym sporo się wydarzyło - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na terenie budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu; Fot. Materiały prasowe

- Dwanaście miesięcy intensywnych prac na budowie szpitalna na toruńskich Bielanach to dobrze wykorzystany czas. Budujemy jeden z najnowocześniejszych kompleksów szpitalnych w kraju.  Jednym z pierwszych efektów inwestycji jest wielopoziomowy parking, który rozwiązał większość problemów związanych z parkowaniem w rejonie szpitala - podkreśla kujawsko-pomorski marszałek Piotr Całbecki.
 
W styczniu ubiegłego roku ekipa Budimeksu - wykonawcy inwestycji - rozbierała niepotrzebne budynki i organizowała plac budowy. W sumie pracowało tam wtedy pół setki fachowców. W lutym budowa powoli zaczynała zbliżać się do poziomu gruntu. Zapadła także decyzja, by wielopoziomowy garaż „podwyższyć” o jedno piętro. Dzięki temu może tam teraz zaparkować o 100 aut więcej niż planowano na początku.
 
Pod koniec kwietnia były już widoczne elementy parteru tzw. budynku H, który stanie się sercem całego kompleksu. Znajdzie się tam m. in. SOR i główny blok operacyjny.
 
- Latem na Bielany przywieziony został dynamiczny UPS o mocy 1670 kVA/1,5 MW. Ten generator, został wykonany przez holenderską firmę Hitec Power Protection z Almelo. Urządzenie ma reagować na każdy ubytek napięcia w sieci zasilającej dla kluczowych jednostek miasteczka szpitalnego, tak szybko by przerwy w dostawie były niezauważalne - przypomina Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
 
Przez lipiec urósł nowy budynek główny. W zachodniej części osiągnął poziom drugiego piętra. W październiku rozpoczął się kolejny, ważny etap inwestycji: zakup sprzętu medycznego. Ogłoszony wówczas przetarg dotyczył urządzeń do budynku H.
 
Jednym z najważniejszych wydarzeń było grudniowe oddanie do użytku wielopoziomowego parkingu. Dzięki niemu wreszcie skończyły się kłopoty z parkowaniem przy szpitalu. Na czterech poziomach mieszczą się 423 samochody.

Zakończono także budowę ważnych dla sprawnego funkcjonowania szpitalnego miasteczka budynków: garażu dla ambulansów (gdzie jest również, kotłownia olejowa, trafostacja, stacja mycia łóżek) oraz trafostacji i podziemnego neutralizatora ścieków z miejscem na gromadzenie odpadów komunalnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum