Toruń: inwestycje na Bielanach to nie tylko budowa, również informatyzacja

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2018 15:05

Po raz kolejny - w niedzielę 5 sierpnia - mieszkańcy będą mogli zwiedzić budowę nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Uczestnicy wycieczki zobaczą jak szybko stawiane budynki nabierają ostatecznego kształtu. Równolegle biegną inwestycje związane z informatyzacją placówki.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln zł. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w szpitalach XXI wieku inwestuje się nie tylko w budynki i sprzęt medyczny, ważna jest także infrastruktura informatyczna. Nakłady na nowe oprogramowanie usprawniają funkcjonowanie lecznic i ułatwiają życie pacjentom.

Obecnie aby się zapisać do przychodni specjalistycznej w szpitalu na Bielanach trzeba albo przyjść osobiście, albo zadzwonić. W przyszłości pojawi się trzecia możliwość: rejestracja przez internet. W dogodnym dla siebie momencie pacjent mający skierowanie do jednej z przychodni specjalistycznych zasiądzie przed komputerem, a następnie, spośród dostępnych terminów, wybierze dzień i godzinę wizyty.

Osoby, które internetu nie posiadają, albo z innych powodów wolą przyjść osobiście, także będą mogły liczyć na ułatwienia. Rejestracja zostanie wyposażona w automat wydający numery. Pacjent nie będzie już musiał ''pilnować'' kolejki, spokojnie usiądzie i poczeka, aż przy jednym ze stanowisk rejestracji wyświetli się jego numer.

Od kilku lat bielański szpital korzysta ze specjalistycznego oprogramowania dedykowanego placówkom służby zdrowia, regularnie wprowadzając kolejne moduły systemu. Od dwóch lat działa już część obsługująca kwestie administracyjne, m. in. przetargi, sprawy kadrowe i związane z zaopatrzeniem. Kolejnym etapem jest wprowadzenie oprogramowania obsługującego kwestie związane z leczeniem i diagnostyką.

Chodzi m. in. o elektroniczny obieg dokumentacji medycznej. Już teraz ze skrojonych na miarę modułów korzystają między innymi laboratorium, apteka i przychodnie. Przychodnie i oddziały zakładają pacjentom elektroniczne karty informacyjne, w których od chwili przyjęcia zapisywane są wszystkie informacje dotyczące danej osoby (wywiad, obserwacje, epikryza, wypis).

Poprzez system lekarze zlecają badania, drogą elektroniczną otrzymują także ich wyniki. W ten sposób oszczędza się czas i minimalizuje ryzyko pomyłki. Na włączenie do systemu czekają jeszcze między innymi bloki operacyjne. By cały szpital znalazł się w systemie potrzeba jeszcze około roku. Wtedy wszystkie informacje o - nie tylko na co się uskarżał, jakie leki mu przepisano lub jakim operacjom był poddawany, ale nawet co jadł każdego dnia pobytu na oddziale - zostaną zgromadzone w jednym miejscu.

W niedzielę (5 sierpnia) zainteresowani będą mogli zwiedzić budowę nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Udział w zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny - należy się tylko wcześniej zapisać. Tym razem przewidziane są też specjalne wycieczki dla dzieci (godz. 9, a jeśli dopisze frekwencja także 11), którym pobyt uatrakcyjnią animatorzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum