Toruń: inwestują w opiekę długoterminową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2011 17:16

O 22 łóżka powiększył się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Sióstr Serafitek w Toruniu. Warta prawie 7 mln zł inwestycja jest trzecim tego typu przedsięwzięciem w ostatnim czasie na terenie Torunia.

Toruń: inwestują w opiekę długoterminową
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Zapewnienie opieki długoterminowej staje się jednym z najpoważniejszych problemów społecznych w naszym mieście. Każdy, kto doświadczył tego problemu w swojej rodzinie, rozumie jego wagę - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski podczas uroczystości otwarcia zakładu opiekuńczego.

Jak zaznaczył, mimo prowadzonych inwestycji i powstawania kolejnych placówek tego typu w Toruniu, lista osób oczekujących na miejsce w zakładach opieki długoterminowej nie zmniejsza się. - Dlatego cieszy zakończenie kolejnej inwestycji, dzięki której osoby chore i niepełnosprawne, które swoje życie poświęciły pracy dla Torunia, będą mogły w godnych warunkach i pod dobrą opieką spędzić jesień swojego życia - dodał Zaleski.

Zakład opiekuńczy, ulokowany w dzielnicy Podgórz, mieścił się do niedawna w starym, ceglanym budynku. Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji trwały trzy lata, gdyż potrzebną działkę trzeba było odkupić od parafii ewangelicko-augsburskiej.

Dzięki mediacji władz, zamiast pieniędzy ewangelicy otrzymali inną nieruchomość, a ich dotychczasowa parcela została użyczona zgromadzeniu serafitek na działalność opiekuńczo-leczniczą. Budowa ruszyła w październiku 2009 r.

W pierwszym etapie powstał nowy budynek o powierzchni ponad 1400 m kw., w którym znalazły się pomieszczenia z 48 łóżkami dla pacjentów, a następnie przeprowadzono modernizację istniejących obiektów. Zakupiono również wyposażenie nowego budynku oraz budynków i pomieszczeń zmodernizowanych.

W dwukondygnacyjnym skrzydle, zintegrowanym z dotychczasowym obiektem, powstały nowe pokoje dla mieszkańców, zespół kuchenny z niezbędnymi magazynami oraz zespół pralniczo-suszarniczy. Na dachu obiektu powstał taras dla mieszkańców. Koszt prac budowlanych i wyposażenia wyniósł łącznie 6,9 mln zł. Pieniądze przekazano w ciągu trzech lat z budżetu miasta.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum