Toruń: architekci z SARP wizytują budowę szpitala wojewódzkiego

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2017 10:14

Budowę nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu wizytuje w niedzielę (23 lipca) 30 architektów z całego kraju, członków Stowarzyszenia Architektów Polskich, zainteresowanych koncepcjami, rozwiązaniami i technologiami wznoszenia obiektów medycznych.

Toruń: architekci z SARP wizytują budowę szpitala wojewódzkiego
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Wraz z rozwojem architektury i medycyny przeszliśmy przez różne etapy w projektowaniu szpitali - od miejsc izolowanych, poprzez „szpitale maszyny” z wielkim naciskiem na masowe, niemal uprzemysłowione leczenie do szpitali otwartych, które nie tylko ratują życie, ale też wspomagają zdrowie poprzez profilaktykę i zabiegi korygujące - tłumaczy Agnieszka Krawczyk, architekt z firmy projektowej 4105.eu.

- Ponieważ funkcja szpitala się zmieniła, potrzebny jest jego bardziej otwarty, przyjazny profil. Temu służą architektura i zieleń - podkreśla Agnieszka Krawczyk.

To nowe podejście budzi zainteresowanie fachowców z branży. Agnieszka Krawczyk opowie kolegom o powstającym miasteczku medycznym na toruńskich Bielanach.
 
- Inwestycja od początku cieszy się zainteresowaniem w środowiskach związanych profesjonalnie z medycyną i budownictwem. Wizytowali ją już m. in. komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis, załogi i kadra Budimeksu, budowlanego giganta, a także przyszli inżynierowie studiujący na Politechnice Poznańskiej - przypomina - biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Budowany od ponad pół roku nowy szpital na toruńskich Bielanach będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju. W 36 miesięcy za pół miliarda złotych powstanie prawdziwe miasteczko lecznicy, przyjazne dla pacjentów i ich rodzin. Założona łączna powierzchnia użytkowa wszystkich szpitalnych obiektów to 3 hektary (30 tysięcy metrów kwadratowych).

Inwestorem jest samorządowa wojewódzka spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum