Tarnów: powstanie oddział psychiatrii w Szpitalu im. św. Łukasza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2013 12:34

W Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie w 2015 roku powstanie oddział psychiatrii i poradnie specjalistyczne. Projekt o wartości ponad 20 mln zł został wpisany do Małopolskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego 2010-2015.

Tarnów: powstanie oddział psychiatrii w Szpitalu im. św. Łukasza

- Tarnów jest białą plamą na mapie placówek lecznictwa psychiatrycznego. Osoby ze schorzeniami psychiatrycznymi muszą dzisiaj korzystać z pomocy głównie placówek w Krakowie oraz w Straszęcinie koło Dębicy - mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala im. św. Łukasza.

Tarnowska placówka planuje utworzenie ośrodka psychiatrii złożonego z dwóch oddziałów stacjonarnych z 70 łóżkami, oddziału dziennego z salami terapeutycznymi, poradni specjalistycznych i zespołu opieki środowiskowej. Inwestycja o wartości ponad 20 mln złotych ma się zakończyć w 2015 roku.

Zupełnie nowy budynek docelowo będzie połączony z pozostałym kompleksem budynków szpitala podziemnym tunelem. Pierwsze prace ziemne rozpoczną się w tym roku.

Zdaniem dyrektor uruchomienie ośrodka psychiatrii w Tarnowie jest ważną inwestycja, której celem jest zapewnienie sprawnego systemu ochrony zdrowia i zwiększenie dostępności do opieki specjalistycznej dla mieszkańców powiatów leżących w tej części Małopolski.

Jak zauważają specjaliści, w ostatnich latach wzrasta liczba osób leczonych w poradniach zdrowia psychicznego, a najczęstszą przyczyna leczenia są zaburzenia nerwicowe związane ze stresem. Według danych za 2010 r. w województwie małopolskim było leczonych prawie 132 tysiące osób z zaburzeniami psychicznymi, czyli 4 proc. mieszkańców województwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum