Tarnów: powstał ośrodek zdrowia psychicznego przy szpitalu św. Łukasza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2015 12:21

Ponad 20 mln zł kosztowała budowa ośrodka zdrowia psychicznego przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Placówka jest ostatnią inwestycją z zakresu ochrony zdrowia w Małopolsce sfinansowaną ze środków unijnych pochodzących z poprzedniej perspektywy finansowej.

Tarnów: powstał ośrodek zdrowia psychicznego przy szpitalu św. Łukasza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreślił Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia, nowoczesny ośrodek zdrowia psychicznego wraz ze specjalistyczną poradnią konsultacyjną pozwoli na kompleksowe leczenie i zapełni "białą plamę", jaką stanowił brak oddziału psychiatrii we wschodniej części województwa małopolskiego.

- Ochrona zdrowia w Małopolsce stoi na coraz wyższym poziomie, także dzięki coraz lepszej infrastrukturze - podkreślił wicemarszałek Kozak. Przypomniał, że na inwestycje poprawiające standardy leczenia wydano 420 mln zł ze środków europejskich w latach 2007-2014.

W nowo otwartym ośrodku zdrowia psychicznego znajdzie się 70 łóżek na dwóch oddziałach stacjonarnych oraz 20 miejsc na oddziale dziennym. Będzie w nim funkcjonować również poradnia zdrowia psychicznego oraz poradnia psychosomatyczna, a także zespół leczenia środowiskowego, który obejmie opieką chorych w ich miejscach zamieszkania.

Jak podkreślają władze regionu, dotychczas osoby z tej części województwa małopolskiego, które wymagały leczenia psychicznego, zmuszone były do korzystania z opieki w krakowskim szpitalu im. Babińskiego lub szukania pomocy w placówce w Straszęcinie koło Dębicy w Podkarpackiem.

Otwarcie oddziału w Tarnowie jest następstwem przyjętego przez Sejmik Województwa Małopolskiego programu zdrowia psychicznego, który zakłada równomierne rozlokowanie oddziałów psychiatrycznych na terenie całego regionu.

Budowa ośrodka kosztowała ponad 20 mln zł. Sfinansowano ją ze środków pochodzących z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (10,3 mln zł) oraz budżetu województwa małopolskiego (9,7 mln zł). Pozostałe środki pochodziły z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (2,1 mln zł) oraz budżetu szpitala (380 tys. zł).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum