×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tarnów: 16 mln zł. na modernizację szpitala im. Szczeklika

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 listopada 2013 16:29

22 listopada dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie (Małopolskie) Marcin Kuta poinformował, że ok. 16 mln zł będą kosztować placówkę przyszłoroczne inwestycje. W przyszłym roku przewiduje się m.in budowę nowego budynku zabiegowego oraz przeniesienie i rozbudowę oddziału zakaźnego dla dzieci.

Tarnów: 16 mln zł. na modernizację szpitala im. Szczeklika
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
To kolejne etapy realizowanego od ośmiu lat programu modernizacji placówki. Szpital finansowo wspiera miasto Tarnów i województwo małopolskie.

- Prace koncepcyjne nad planowaną rozbudową trwały od dłuższego czasu. Nie było łatwo stworzyć spójną architektonicznie i funkcjonalnie całość w sytuacji, gdy poszczególne pawilony pochodzą z różnych okresów czasu - najstarsze sprzed ponad 100 lat, najmłodsze sprzed 35 lat i są w części oddzielnymi obiektami - zaznaczył dyrektor.

Podkreślił, że zaplanowane inwestycje rozwiążą problemy związane z logistyką szpitala i zapewnią jego dalszy rozwój. Szpital uzyska nowoczesną bryłę architektoniczną, zachowując jednocześnie swój historyczny charakter.

Nowy pawilon zabiegowy zostanie zlokalizowany od strony ul. Starodąbrowskiej - w przyszłości przez ten budynek będzie się wchodzić do szpitala. Na parterze znajdzie się nowa izba przyjęć oraz pracownie diagnostyczne. Na I piętrze skoncentrowana zostanie diagnostyczno-zabiegowa działalność pionu kardiologii oraz pracownie endoskopowe. Kolejne piętro przeznaczone zostanie na blok operacyjny z salami operacyjnymi.

Nowy pawilon będzie tzw. budynkiem węzłowym, który połączy w jedną całość cztery obiekty szpitalne. Stanie się to możliwe dzięki budowie systemu napowietrznych, przeszklonych przewiązek komunikacyjnych. Według dyrekcji placówki brak skomunikowania pawilonów szpitalnych od wielu lat stanowił ogromny problem dla pacjentów, którzy musieli przemieszczać się lub byli przewożeni pomiędzy oddziałami na zewnątrz budynków.

Druga inwestycja związana jest z koniecznością przeniesienia oddziału zakaźnego dzieci, który obecnie pracuje w liczącym ponad 100 lat budynku dawnego szpitala żydowskiego. Obiekt ten nie nadaje się do modernizacji i adaptacji na cele lecznicze.

W ramach przedsięwzięcia opracowano koncepcję nadbudowy jednej kondygnacji w pawilonie nr II z przeznaczeniem na ten oddział. Oddział zakaźny dzieci jest jednym z trzech tego typu placówek w Małopolsce, niezbędnym z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb epidemiologicznych województwa.

Na terenie szpitala ruszyły już prace przygotowawcze związane z nowymi inwestycjami. Budowę nowego pawilonu zaplanowano na lata 2014-2016 r., a nadbudowa na potrzeby oddziału zakaźnego dzieci powinna się zakończyć za rok. Szacowany koszt inwestycji bez wyposażenia w sprzęt medyczny wyniesie ok. 16 mln zł. Środki pochodzić będą z budżetów szpitala, miasta Tarnowa oraz województwa małopolskiego. Część kosztów pokryje także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze