Szpitale w Gdyni dostaną dodatkowe 7,1 mln zł na walkę z COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2021 19:31

Dodatkowe 7,1 mln zł unijnego dofinansowania na walkę z COVID-19 otrzymają Szpital św. Wincentego a Paulo oraz Szpital Morski im. PCK w Gdyni. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup sprzętu do diagnostyki wirusa SARS-Cov-2 oraz opieki nad chorymi.

Szpitale w Gdyni dostaną dodatkowe 7,1 mln zł na walkę z COVID-19
Środki, które dostaną pomorskie placówki, pochodzą z funduszy europejskich dostępnych w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Fot. archiwum

Środki, które dostaną obie placówki, pochodzą z funduszy europejskich dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- 9 lutego wicemarszałek województwa Wiesław Byczkowski oraz członkini zarządu województwa pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska podpiszą z przedstawicielami spółki Szpitale Pomorskie aneks, na mocy którego Szpitalowi św. Wincentego a Paulo oraz Szpitalowi Morskiemu im. PCK w Gdyni przekazane zostaną dodatkowe środki na walkę z COVID-19. Podczas wydarzenia zostanie wręczony symboliczny czek - poinformował w poniedziałek (8 lutego) rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Michał Piotrowski.

Jak przekazał, do Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni trafi prawie 5,5 mln zł. Wyjaśnił, że dofinansowanie pozwoli placówce zakupić około 516 sztuk różnego rodzaju sprzętu medycznego, w tym 10 aparatów do EKG, aparatu do pomiarów parametrów krytycznych wraz z wyposażeniem, 2 aparatów RTG, 2 aparatów USG, automatycznych urządzeń do kompresji klatki piersiowej w trakcie resuscytacji, bronchofiberoskopu z wyposażeniem, defibrylatora, 2 diatermii chirurgicznych, 8 kardiomonitorów, 8 łóżek anestezjologicznych i 6 wózków anestezjologicznych.

Natomiast Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni otrzyma dodatkowo 1,7 mln zł. Lecznica przeznaczy te środki na zakup około 225 sztuk sprzętu medycznego, m.in.: 5 aparatów do EKG, 2 aparaty do znieczulenia, aparat USG wielofunkcyjny z głowicą umożliwiającą diagnostykę klatki piersiowej płuc, 2 automatyczne urządzenia do kompresji klatki piersiowej w trakcie resuscytacji, bronchofiberoskop z wyposażeniem, 2 defibrylatory z wyposażeniem, 3 diatermie chirurgiczne, 10 łóżek, sterylizator, 7 wózków anestezjologicznych.

Obie placówki otrzymały dofinansowanie z RPO także w czasie pierwszej fali pandemii. Dostały wówczas po 1 mln złotych, które wykorzystano na zakup środków ochrony osobistej i materiałów do dezynfekcji.

Rzecznik urzędu marszałkowskiego podał, że łącznie zarząd woj. pomorskiego przeznaczył na walkę z COVID-19 prawie 230,1 mln zł ze środków Unii Europejskiej.

Anna Machińska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum