×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpitale w Białymstoku dostaną nowy sprzęt za 35 mln zł dotacji z UE

Autor: oprac. KM • Źródło: PAPOpublikowano: 30 maja 2023 13:19Zaktualizowano: 30 maja 2023 13:47

Doposażenie ośmiu klinik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w nowoczesny sprzęt z różnych dziedzin i zakup sprzętu, by unowocześnić kardiologię w szpitalu MSWiA w Białymstoku będzie możliwe dzięki ponad 35 mln zł dotacji z UE, które dostaną te szpitale z Ministerstwa Zdrowia.

Szpitale w Białymstoku dostaną nowy sprzęt za 35 mln zł dotacji z UE
Dyrektorzy odebrali symboliczne czeki w budynku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Fot. Shutterstock

 

Dyrektorzy odebrali symboliczne czeki na znaczące kwoty

We wtorek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB) symboliczne czeki wręczyli dyrektorom szpitali podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak i sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji poseł Adam Andruszkiewicz.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku podlega UMB. Jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem w Podlaskiem. Dyrektor szpitala prof. Jan Kochanowicz odebrał we wtorek symboliczne czeki na 20,2 mln zł z programu REACT na modernizację szpitala i czek na prawie 5,5, mln zł z funduszy UE na walkę z pandemią na doposażenie ośrodka transplantologii nerek.

Czek na prawie 10 mln zł odebrał wicedyrektor szpitala MSWiA w Białymstoku dr Sebastian Wysocki. Pieniądze mają być - jak powiedział - przeznaczone na poprawę jakości i dostępności świadczeń kardiologicznych w tym szpitalu.

Wiceminister zdrowia poinformował, że transplantologia w USK (przeszczepia się tam nerki) jest jednym z siedmiu ośrodków w Polsce, które z tej puli dostaną wsparcie. Będzie przebudowany oddział, który zajmuje się chirurgią naczyń i transplantologią, ma być kupiony specjalistyczny ambulans. Za 20 mln zł doposażone będą także w sprzęt medyczny inne kliniki w USK. Ma być - jak mówił Martyniak - np. rozbudowana pracownia elektroradiologii i leczenia zaburzeń rytmu serca, kupiony sprzęt endoskopowy i mikroskop sródoperacyjny. Doposażonych łącznie będzie 8 klinik.

Kilkadziesiąt dużych inwestycji w USK

Dyrektor szpitala USK prof. Jan Kochanowicz powiedział, że będzie zrealizowanych "kilkadziesiąt dużych inwestycji". Wymienił, że w pracowni radiologii zabiegowej będzie wymieniony 12-letni angiograf. Podkreślił, że w USK leczy się pacjentów z makroregionu północno-wschodniego, np. z udarami mózgu, tętniakami mózgu i z naczyniakami.

- Jest to też jedyne miejsce w regionie, gdzie prowadzona jest diagnostyka naczyń obwodowych, ale też leczenie w chorobach onkologicznych, gdzie mamy możliwość diagnostyki naczyniowej schorzeń nowotworowych - mówił Kochanowicz. Wymiana angiografu ma pomóc w leczeniu takich pacjentów.

Obecny na przekazaniu czeków marszałek województwa dr Artur Kosicki dodał, że im więcej pieniędzy wpływa do regionu - niezależnie od tego, do jakich placówek - to cieszy. Przypomniał, że we współpracy rządu i samorządu województwa np. powstało w Białymstoku (przy szpitalach klinicznych) Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Podkreślił, że bez szpitali klinicznych - dla dorosłych i dla dzieci - nie można profesjonalnie realizować w regionie opieki nad pacjentami.

Rektor UMB prof. Adam Krętowski poinformował, że wtorkowe rozmowy z wiceministrami i marszałkiem województwa dotyczyły koordynacji także przyszłych, planowanych inwestycji. Dodał, że największym marzeniem uczelni jest utworzenie centrum onkologii uniwersyteckiej i wyraził nadzieję, że władze wesprą działania uczelni, by to zrealizować.

Na konferencji poinformowano, że zakupy sprzętu z przyznanych dotacji mają być zrealizowane do końca 2023 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze