Szpital zainwestował w tańsze technologie energetyczne - chce sprzedawać prąd

Autor: Wyborcza Biz/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2014 10:59

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Warszawie od trzech miesięcy produkuje prąd. Na razie na własne potrzeby, ale niedługo zacznie go także sprzedawać.

Na terenie szpitala stanął wtedy wiatrak i ogniwa fotowoltaiczne.

Najważniejszym elementem inwestycji był zakup i montaż kogeneratora, czyli wielkiego silnika, zasilanego gazem ziemnym, który jest dla lecznicy źródłem ciepła i energii elektrycznej. Jego maksymalna moc to 1,2 megawata. Już teraz wiadomo, że szpital rocznie zaoszczędzi około 800 tys. zł. Docelowo rachunki za energię mają być niższe o 1,2 mln zł rocznie.

Nadwyżkę prądu szpital ma zamiar sprzedawać. Najpierw jednak w statucie spółki musi zostać rozszerzony zakres działalności, żeby można było sprzedawać energię do sieci.

Koszt inwestycji (wraz wiatrakiem i ogniwami) wyniósł 6,74 mln zł. Z czego 70 proc. to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Resztę dołożył urząd marszałkowski, a niewielką kwotę szpital.

Także na dachach Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w ubiegłym roku zamontowano instalacje solarne. Solary miejskiego szpitala to część większej inwestycji wartej 10 mln zł. W lecznicy zmodernizowane zostały kotłownia, sieci i węzły cieplne. Przed przystąpieniem do projektu szacowano, że zużycie energii potrzebnej do podgrzania wody spadnie o ponad 30 proc.

Więcej: wyborcza.biz 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum