×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital wojewódzki zmodernizuje sale bloku operacyjnego. Inwestycja warta 3,7 mln zł

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP16 marca 2023 17:00

Jeszcze w tym roku Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zmodernizuje dwie sale centralnego bloku operacyjnego. Inwestycja będzie kosztowała 3,7 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu województwa śląskiego – poinformowały w czwartek służby prasowe szpitala.

Szpital wojewódzki zmodernizuje sale bloku operacyjnego. Inwestycja warta 3,7 mln zł
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Fot. Mat. prasowe
  • Inwestycja jest konieczna z uwagi na funkcję, jaką pełni szpital, który jest jednostką na III stopniu referencyjności
  • Większość oddziałów posiada profil zabiegowy, co jest związane z przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych na bloku operacyjnym
  • Modernizacja będzie kosztowała 3,7 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu województwa śląskiego

20 lat użytkowania sal operacyjnych

- Po ponad 20 latach intensywnego użytkowania sale bloku oraz zaplecza wymagają gruntownego remontu - powiedział zastępca dyrektora do spraw administracyjno-technicznych placówki Łukasz Matlakiewicz.

Jak podkreślił, inwestycja jest konieczna z uwagi na funkcję, jaką pełni szpital, który jest jednostką na III stopniu referencyjności. Większość oddziałów posiada profil zabiegowy, co jest związane z przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych na bloku operacyjnym.

- Aby placówka miała możliwość leczenia pacjentów na wysokim poziomie oraz zgodnie z obowiązującymi standardami, konieczna jest modernizacja przestarzałego technologicznie oraz mocno wyeksploatowanego bloku. Zrealizowanie tej ważnej inwestycji pozwoli na kontynuowanie realizacji zadań szpitala - wyjaśnił Matlakiewicz.

Zwiększy się dostęp do usług medycznych

Jak zapowiedział, dzięki zastosowaniu w zmodernizowanych salach nowoczesnych rozwiązań informatycznych, zakupieniu nowego sprzętu i wyposażenia, w tym stołów operacyjnych, lamp operacyjnych i kolumn anestezjologicznych, zwiększy się dostęp chorych do usług medycznych. Wymienione zostaną też instalacje: wentylacyjna, klimatyzacyjna oraz elektryczna.

-  Podniesie to komfort pacjentów, jak również poprawi warunki pracy personelu - zapewnił Matlakiewicz.

Modernizacja przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa osób operowanych między innymi poprzez zmniejszenie zagrożenia epidemiologicznego.

Rzecznik szpitala Anna Szafrańska poinformowała, że remont dwóch sale centralnego bloku operacyjnego zostanie przeprowadzony jeszcze w tym roku. Inwestycja będzie kosztowała 3,7 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu województwa śląskiego.

Jak dodała, to kolejny elementem modernizacji centralnego bloku operacyjnego. "Pierwszym etapem było uruchomienie w ubiegłym roku sali hybrydowej. Jedna z sześciu sal, na której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona została w hybrydową, czyli taką, która łączy w sobie funkcje diagnostyczne i zabiegowe" - wyjaśniła. Inwestycja kosztowała 5,3 mln zł. Większość pieniędzy przekazał samorząd województwa śląskiego.

W kolejnych latach planowane są prace w pozostałych salach bloku.

Bielski szpital wojewódzki jest jedną z większych i najnowocześniejszych placówek na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze