Szpital wojewódzki z dofinansowaniem. Brak chirurgów, wsparcie dostanie onkologia

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza20 czerwca 2022 17:00

Blisko 2,8 mln zł z budżetu województwa śląskiego na modernizację oddziału onkologicznego z pododdziałem hematologicznym otrzymać ma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

Szpital wojewódzki z dofinansowaniem. Brak chirurgów, wsparcie dostanie onkologia
WSS nr 3 w Rybniku. Problem z obsadą oddziału chirurgii nadal nierozwiązany. Fot. PAP Andrzej Grygiel
  • Na "podniesienie jakości i dostępności profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologiczno-hematologicznego" na terenie subregionu zachodniego woj. śląskiego szpital ma otrzymać 2,8 mln zł
  • Tyle obiecał przekazać lecznicy Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
  • Problem, który w placówce pozosotaje nierozwiązany, to braki kadrowe

Oddział nadal zawieszony. Na onkologii nie ma problemu

Pieniądze mają trafic do szpitala, który od miesięcy boryka sie z brakiem kadr. Z tego powodu zawieszony jest m.in. oddział chirurgii.

O przekazaniu pieniędzy Sejmik Województwa Śląskiego zdecyduje dziś, 20 czerwca. Planuje wydatkować 1 785 491 zł w roku bieżącym oraz 1 010 698 zł w 2023 r. 

- Przebudowany zostanie cały pawilon onkologiczny, będzie się w nim mieścił oddział dziennej chemioterapii dla pacjentów, którzy przychodzą na przyjęcie "chemii" i wracają do domu. Rozbudowana zostanie część diagnostyczna, żeby w jednym miejscu skupić jak najwięcej możliwości diagnostycznych - tłumaczy dr n. med. Janusz Kowalski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu wojewódzkim w Rybniku w rozmowie z rybnicką Gazetą Wyborczą [rybnik.wyborcza.pl/].

Nie będzie jednak nadal pozytronowej tomografii emisyjnej (PET), bo nie ma ani kosztownego sprzętu, ani specjalistów do jego obsługi. Wzmocniona zostanie diagnostyka, rezonans i tomografia. Szpital podpisał tez umowę o współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach.

-  Bardzo się cieszę, że pomysł naszych lekarzy zyskał uznanie i dofinansowanie z budżetu województwa śląskiego - mówi Ewa Fica, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku i dodaje: - To też kolejny impuls do rozwoju naszej placówki w tak ważnej dziedzinie, jaką jest onkologia, który obejmuje zarówno profilaktykę, diagnostykę, jak i leczenie  - dodaje Ewa Fica na łamach GW.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum