Szpital wojewódzki kupił robota da Vinci. Do tej pory tylko go wypożyczał. Umowa na 14 mln złotych

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP16 września 2022 06:40

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) podpisano umowę na zakup robota chirurgicznego da Vinci. Sprzęt do placówki trafi prawdopodobnie na przełomie października i listopada br. Pacjenci mają być operowani przy pomocy tego robota jeszcze w tym roku.

Szpital wojewódzki kupił robota da Vinci. Do tej pory tylko go wypożyczał. Umowa na 14 mln złotych
Jak dotąd szpital wypożyczał robota da Vinci. Był on tam dostępny tylko przez kilka dni w miesiącu. Fot. ilustracyjne Adobestock
  • Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie podpisał umowę na zakup robota chirurgicznego da Vinci
  • Nowy sprzęt pojawi się w placówce na przełomie października i listopada
  • Jeszcze w tym roku pacjenci będą mogli być operowani przy pomocy tego urządzenia

Umowa na 14 mln zł - na robota, adaptację sali i symulator

Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy szpitala Andrzej Sroka, podpisanie umowy poprzedziło postępowanie konkursowe.

- Wygrała oferta firmy Synektik, która jest jedynym w Polsce dystrybutorem systemu robotycznego da Vinci w wersji Xi. Całkowita wartość podpisanej umowy to niemal 14 mln zł - dodał.

Kwota ta obejmuje najnowszy system robotyczny da Vinci Xi i adaptację sali operacyjnej, a także symulator, który będzie pozwalał na naukę m.in. koordynacji oraz szycia.

Do tej pory rzeszowski szpital wypożyczał robota da Vinci i był on dostępny w placówce tylko przez kilka dni w miesiącu.

Zdaniem dyrektora placówki Janusza Ławińskiego zakup własnego systemu robotycznego pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów.

Robot znajdzie szereg zastosowań

- Należy podkreślić, że system będzie wykorzystywany nie tylko dla pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych. Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową - podkreślił.

Od 20 maja 2021 r. w rzeszowskim szpitalu, przy dostępności robota da Vinci tylko przez 8 dni w miesiącu, zoperowano 267 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi.

System da Vinci, opracowany, produkowany i komercjalizowany przez amerykański Intiuitive Surgical, jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, m.in. w urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 r. Charakteryzuje się m.in. wyjątkową precyzją, małą inwazyjnością zabiegów przekładających się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum