Szpital w Żywcu ma zgodę na użytkowanie. Pierwsi pacjenci trafią tam wiosną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2020 14:39

Wykonawca budowy nowego szpitala w Żywcu poinformował nas, że wydane zostało już pozwolenie na jego użytkowanie, a zatem wszystkie możliwe instytucje już ten obiekt odebrały - powiedział w czwartek, 9 stycznia 2020 r. starosta żywiecki Andrzej Kalata.

Wizualizacja nowego szpitala w Żywcu. Fot. archiwum

Obecnie placówka będzie wyposażana w sprzęt. Starosta dodał, że termin symbolicznego przecięcia wstęgi może przypaść na początek kwietnia. Później rozpoczęłoby się przenoszenie pacjentów.

Kalata poinformował, że gotowy jest plan przenosin ze starego szpitala. - To dość duże wyzwanie, które nieco ułatwi fakt, że sporo nowego sprzętu już znalazło się w wybudowanym obiekcie. To m.in. łóżka i wyposażenie sal. W nowym szpitalu sale operacyjne, częściowo OIOM, a także sala na położnictwie, przeznaczona do cesarskich cięć, zostały już wyposażone w sprzęt, które trzeba było zamontować podczas prac budowlanych - powiedział starosta.

Wicestarosta Stanisław Kucharczyk dodał, że przenosiny to proces, który wymaga nieco czasu. - Trzeba zorganizować zabezpieczenie karetek, przygotować organizację ruchu, ubezpieczenia. W takich realiach możliwe są różne scenariusze. Podchodzimy do tego z dużą ostrożnością. Będzie to wszystko ustalane z ordynatorami - powiedział.

Inwestycja realizowana jest w partnerstwie publiczno-prywatnym żywieckiego starostwa z firmą InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce. Szpital powstaje na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i realizuje roboty budowlane. Po ich zakończeniu otworzy placówkę i będzie świadczył w nim usługi medyczne na podstawie umowy PPP z samorządem.

Umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w 2015 r. Jesienią ub.r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił InterHealth Canada kredytu na dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Bank podał wówczas, że łączna kwota finansowania wyniosła 140 mln zł.

Starosta Kalata powiedział, że budowa i wyposażenie szpitala to koszt 220 mln zł. - W tym się zawierają wszystkie działania partnera, łącznie z projektem i budową, a także wyposażeniem. Sama budowa to koszt ok. 170 mln zł. Ta suma nie zawiera naszych nakładów, m.in. na budowę drogi. Szacujemy, że wydaliśmy już ok. 18 mln zł - powiedział.

Budynek szpitala liczy cztery kondygnacje. Jego powierzchnia wynosi ok. 18 tys. mkw. Znajdzie się w nim 340 łóżek szpitalnych i 40 łóżek opieki długoterminowej. Będzie realizował wszystkie usługi medyczne świadczone w istniejącej placówce i wiele nowych. Zyska m.in. szpitalny oddział ratunkowy, który zostanie wyposażony w lądowisko dla śmigłowca medycznego, co zagwarantuje pacjentom w stanach nagłych szybszy dostęp do opieki.

Chorzy korzystają obecnie z ponad stuletniego kompleksu szpitalnego. InterHealth Canada od ponad 20 lat zarządza placówkami medycznymi w różnych krajach, m.in. w Turcji i w Wielkiej Brytanii.

Marek Szafrański (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum