Szpital tymczasowy w Sopocie będzie gotowy do 15 grudnia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2020 21:45

Na finiszu są prace związane z organizacją szpitala tymczasowego w Sopocie - poinformował w czwartek (10 grudnia) pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitala tymczasowego Piotr Kobzdej. Placówka mogłaby przyjąć pierwszych pacjentów 15 grudnia.

Szpital tymczasowy w Sopocie będzie gotowy do 15 grudnia
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Grzegorz Sut, dyrektor Szpitala MSWiA w Gdańsku (szpitala patronackiego), Marcin Iwankiewicz, dyrektor medyczny szpitala tymczasowego w Sopocie oraz Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody ds. powstawania szpitala tymczasowego. Fot. Pomorski Urząd Wojewódzki/Fb

Trwa ostatni etap przygotowań do uruchomienia szpitala tymczasowego w budynku sanatorium uzdrowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Bitwy pod Płowcami w Sopocie. Docelowo znajdzie się tam 200 łóżek, w tym 16 respiratorowych. Prowadzeniem placówki zajmie się Szpital MSWiA w Gdańsku.

- Aktualnie w budynku sanatorium trwają prace związane z umeblowaniem, sprzątaniem obiektu, certyfikowaniem sprzętu medycznego. Rozpoczynają się także szkolenia personelu z obsługi urządzeń, np. kardiomonitorów, respiratorów. Dzisiaj wydane zostało zarządzenie dyrektora szpitala patronackiego w sprawie zasad postępowania, na które składa się m.in. regulamin organizacyjny. Przygotowane zostały także kryteria zasad przyjmowania pacjentów - poinformował w rozmowie z PAP pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitali tymczasowych Piotr Kobzdej.

Dodał, że obiekt będzie gotowy do 15 grudnia. Jednak w związku z oceną ryzyka epidemicznego uruchomienie szpitala może nastąpić nieco później.

- Ostateczną decyzję o otwarciu placówki podejmie minister zdrowia w konsultacji z wojewodą - podkreślił Kobzdej.

Wciąż kompletowany jest personel medyczny, który będzie opiekował się chorymi. Poszukiwani są m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Mogą zgłaszać się także cudzoziemcy, którzy nie pracują w zawodzie, a przebywają w Polsce, mieszkają na Pomorzu.

Nabór kadry medycznej prowadzony jest telefonicznie pod numerem: 58-307-76-99 (w godz. 8.00-16.00), mailowo: ochotnicy.med@gdansk.uw.gov.pl, a także za pośrednictwem strony internetowej: www.szpitaletymczasowe.gda.pl i wewnętrznej rekrutacji placówek patronackich.

- Jak dotąd do pracy w szpitalu tymczasowym w Sopocie zgłosiło się około 200 osób. Część z nich zadeklarowała chęć stałej pracy, część chce pracować w ramach pojedynczych dyżurów - powiedział Kobzdej.

Wyjaśnił, że w pierwszym etapie szpital ma być gotowy na przyjęcie 56 chorych, a w miarę potrzeb będą otwierane kolejne oddziały.

Kobzdej poinformował też, że w piątek odbędzie się spotkanie dotyczące organizacji placówki tymczasowej w halach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej w Gdańsku. Wszystko wskazuje na to, że będzie to tzw. szpital pasywny, który zostanie uruchomiony w razie gwałtownego wzrostu zakażeń w regionie lub w innych sytuacjach kryzysowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum