Szpital tymczasowy na stołecznym Okęciu już gotowy, ale pusty. Trzeba otwierać kolejny?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 13:44

Gotowy na przyjęcie chorych jest szpital tymczasowy zlokalizowany w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego Wojska Polskiego na Okęciu. Ma już wszystkie niezbędne instalacje, sprzęt medyczny i łóżka. Został też dopuszczony do użytkowania przez Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej i Wojskową Ochronę Przeciwpożarową.

Szpital tymczasowy na stołecznym Okęciu już gotowy, ale pusty. Trzeba otwierać kolejny?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jest to 250 łóżek, w tym 30 łóżek dla pacjentów wymagających intensywnej opieki. W listopadzie ub. roku minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił rekrutację na medyków chętnych do pracy. Mimo to szpital na Okęciu nie przyjmuje pacjentów.

Jak wyjaśnia MON cytowany przez "Gazetę Wyborczą", "na razie system szpitali stacjonarnych jest wydolny i ma wolne miejsca, dlatego nie ma potrzeby kierowania pacjentów do szpitala tymczasowego". Jest też informacja, że placówka "przyjmie pacjentów, jeśli zaistnieje taka potrzeba".

"Czy jednak będzie taka potrzeba, skoro wkrótce w Warszawie przybędzie 300 miejsc covidowych w Szpitalu Południowym, o którego rychłe otwarcie zabiega wojewoda?" - pyta GW. W połowie lutego ma być gotowy na przyjęcie pacjentów. Z początku będą to jedynie chorzy na COVID-19, bo w czasie epidemii Szpital Południowy będzie działał jako lecznica tymczasowa.

GW dodaje, że zapas kilkudziesięciu wolnych łóżek jest też w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, a według danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na pacjentów z COVID-19 czeka też aktualnie blisko jedna trzecia spośród 909 łóżek w stołecznych szpitalach.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze