Szpital specjalistyczny chorób płuc w Zakopanem będzie szpitalem wojewódzkim

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAP15 grudnia 2022 09:58

Powiatowy Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc "Odrodzenie" im. Klary Jelskiej w Zakopanem w 2023 r. stanie się szpitalem wojewódzkim. Zarząd województwa małopolskiego podpisał w tej sprawie list intencyjny z dyrekcją szpitala i władzami powiatu tatrzańskiego.

Szpital specjalistyczny chorób płuc w Zakopanem będzie szpitalem wojewódzkim
Szpital specjalistyczny chorób płuc w Zakopanem będzie szpitalem wojewódzkim (zdj. ilustracyjne) Fot. AdobeStock

 

Szpital specjalistyczny chorób płuc w Zakopanem będzie szpitalem wojewódzkim

Zakopiański szpital im. Klary Jelskiej jest placówką specjalistyczną o profilu torakochirurgicznym, zabezpieczającą potrzeby zdrowotne pacjentów z całej Małopolski, dlatego zdecydowano się na zmianę organu prowadzącego tej placówki. Formalnie zmiana będzie przeprowadzona w drugiej połowie przyszłego roku.

- Placówka będzie nadal realizować te usługi medyczne, które z dużym powodzeniem ratują zdrowie i życie nie tylko Małopolan, ale mieszkańców całej Polski. Doszliśmy do przekonania, że skoro ten szpital jest wysokospecjalistyczny, to tym samym pełni klasyczne funkcje szpitala wojewódzkiego. Samorząd województwa ma też większe możliwości wspierania i rozwoju takich szpitali - powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Marszałek zapewnił, że placówka będzie modernizowana i doposażona w nowoczesne urządzenia, zgodnie z zapotrzebowaniem. Zakopiański szpital będzie 14. szpitalem wojewódzkim w Małopolsce.

Intencją sygnatariuszy listu intencyjnego jest "dalsza poprawa dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych w związku z planowanym podjęciem działań niwelujących negatywne skutki COVID-19 poprzez rozbudowę, odbudowę i przebudowę głównego skrzydła budynku zakopiańskiego szpitala". Projekt ten jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu REACT-EU.

W szpitalu im. Klary Jelskiej w Zakopanem prowadzone są operacje narządów klatki piersiowej oraz stosowane są nowoczesne metody leczenia gruźlicy płuc. W placówce leczone są zachowawczo schorzenia płuc, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, gruźlica, sarkoidoza, zapalenia płuc i nowotwory płuc. Obecnie ma 100 łóżek, a na jego strukturę składają się trzy oddziały i blok operacyjny.

Lecznica jest wyposażona m.in. w tomograf komputerowy, dwa aparaty RTG, analizator biochemiczny i rezonans magnetyczny. Prowadzi szkolenia lekarzy i studentów z całej Polski, a dwa razy w roku organizuje jedyny w kraju kurs chirurgicznego leczenia urazów klatki piersiowej i ropniaków opłucnej.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum