Szpital otworzył Centrum Opieki Senioralnej. Na budowę wydał 13,5 mln zł z własnego budżetu

Autor: oprac. KM • Źródło: Radio Lublin/Rynek Zdrowia28 czerwca 2022 16:30

W szpitalu w Łęcznej w woj. lubelskim powstało Centrum Opieki Senioralnej, aby poprawić opiekę nad starszymi pacjentami. Budowę sfinansował szpital, a zakup sprzętu - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Szpital otworzył Centrum Opieki Senioralnej. Na budowę wydał 13,5 mln zł z własnego budżetu
W Centrum Opieki Senioralnej będzie mogło leczyć się jednocześnie 144 pacjentów. Fot. Starostwo Powiatowe w Łęcznej
  • W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łęcznej otwarto Centrum Opieki Senioralnej - poinformowało Radio Lublin
  • Inwestycja opiewająca na kwotę 13,5 mln zł pozwoli ulepszyć opiekę nad starszymi pacjentami
  • Zakupem sprzętu zajęła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - wyposażyła jednostkę m. in. w łóżka szpitalne, pompy infuzyjne i respiratory

Szpital w Łęcznej lepiej zadba o seniorów. Otworzył nowe oddziały

Nowo wybudowana część Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej, tzw. blok C, jest miejscem, w którym placówka powołała do istnienia Centrum Opieki Senioralnej. Na trzech piętrach ulokowano oddziały, na których starszym i schorowanym osobom będzie udzielana pomoc. 

Dyrektor szpitala Krzysztof Bojarski cytowany w wiadomości Radia Lublin powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego i przypomina, że "już po 2050 roku w Polsce będziemy mieli ponad 33 procent ludzi po 65. roku życia".

- Nawet jeśli zwiększymy dzietność, to trzeba liczyć się z tym, że i tak wszyscy będziemy się starzeć, a okres starości będzie się wydłużał. Musimy przygotować ochronę zdrowia na ten czas. Chodzi tu zarówno o zdolność do zaspokojenia rosnących potrzeb dużej grupy społecznej, jak i o to, aby dzięki nowoczesnej medycynie poprawić im jakość życia - dodaje.

Bojarski zaznacza: "my zrobiliśmy pierwszy krok". Tym krokiem jest właśnie Centrum Opieki Senioralnej, które ma w sposób kompleksowy pomagać najstarszym mieszkańcom powiatu łęczyńskiego i okolic w rozwiązywaniu problemów ze zdrowiem.

Jak wylicza dyrektor, w bloku C pojawiły się cztery nowe oddziały, z łączną liczbą 144 łóżek dla pacjentów: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Oddział Stacjonarny Rehabilitacji, Oddział Geriatryczny, a także Oddział Medycyny Paliatywnej. Zapowiada również, że "w najbliższym czasie" wdrożone zostaną również świadczenia ambulatoryjne i domowe. 

Ponad 13 milionów na budowę i 5 na sprzęt

Jak pisze Radio Lublin, fundacja WOŚP zakupiła do Centrum Opieki Senioralnej sprzęt o wartości 5 milionów złotych. Oprócz 144 łóżek szpitalnych z pieniędzy WOŚP zostało kupione 6 respiratorów, 40 pomp infuzyjnych oraz aparat USG. Całkowity koszt inwestycji, bez sprzętu, wyniósł z kolei 13,5 mln zł i szpital pokrył go z własnego budżetu.

Jednak to tylko część większego projektu - jego drugą składową ma być budynek, który jest obecnie wznoszony w miejscu dawnego Szpitala Powiatowego w Jaszczowie.

Tam stanie więcej łóżek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Otwarty zostanie również ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych z regionu, a także ośrodek teleopieki senioralnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum