Szpital onkologiczny ma ogromne problemy finansowe. Miasto poręczy olbrzymi kredyt

Autor: oprac. ML • Źródło: dabrowagornicza.naszemiasto.pl02 czerwca 2022 12:30

Centrum Onkologii ma potężne problemy finansowe. Radni miasta zgodzili się na nadzwyczajnej sesji na udzielenie wsparcia szpitalowi.

Szpital onkologiczny ma ogromne problemy finansowe. Miasto poręczy olbrzymi kredyt
Zagłębiowskie Centrum Onkologii: trudna sytuacja finansowa od kilku lat. Fot. ZCO.PL
  • Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza ma od kilku lat rosnące problemy finansowe
  • Na wczorajszej (1 czerwca) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Dąbrowa Górnicza radni przyjęli cztery uchwały w związku z sytuacją szpitala
  • Zabezpieczeniem hipotecznym odsetek od kredytu będzie 60 miejskich nieruchomości

Nieruchomości warte 58 milionów złotych

Miasto Dąbrowa Górnicza, która jest organem założycielskim lecznicy, ratuje ZCO Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza przed zapaścią finansową. Wczoraj radni miejscy zdecydowali o poręczeniu kredytu w wysokości 90 mln zł. Jako zabezpieczenie hipoteczne odsetek miasto wskazało 60 komunalnych nieruchomości,  z których część to również budynki. Wartość hipoteki to 58 mln zł.  Na tym nie koniec.

ZCO powinno również zostać dofinansowane - czego zażądały banki w obliczu niedokończonej inwestycji w postaci nowego budynku.

- Miasto do 2028 roku ma dofinansować dodatkowo ZCO kwotą 100 mln zł - czytamy na portalu dabrowagornicza.naszemiasto.pl.

Zobowiązania ZCO wciąż narastają. Jak podaje portal, jedną z przyczyn są  są cztery spory sądowe z grupą Clima.

- To jej spółki wybudowały Zagłębiowskie Centrum Onkologii (część dzisiejszego szpitala) i je częściowo wyposażyły, ale nie otrzymały za to pełnego wynagrodzenia. Do dziś, pomimo sporów sądowych, trzeba było już zapłacić 34 mln zł, a wszystkie zobowiązania sięgają prawie 170 mln zł plus rosnące stale odsetki - informuje gazeta. Do ugody z grupą Clima mają doprowadzić pieniądze z kredytu.

Wyjaśnijmy, że w 2011 roku postanowiono wznieść nowy budynek szpitala. Obiekt powstał jako niedokończony, a szpital przestał płacić wykonawcy. 

W 2017 roku raport Najwyższej Izby Kontroli  wykazał, że inwestycja była źle zaplanowana i źle zabezpieczona finansowo.

- Stoimy przed historyczną chwilą. Ten kredyt wszystkiego nie załatwi, ale być może pomoże nam uniknąć trudnych chwil. Karencja w płatności przewidziana jest w pierwszych dwóch latach, wtedy szpital zapłaci tylko odsetki. By ustabilizować sytuację szpitala i przygotować go do udźwignięcia tego obciążenia. Raty będą rozłożone ne 18 lat, do czerwca 2040 roku. Do spłaty będzie po zaciągnięciu kredytu prawie 161 mln zł, a sam kredyt wyniesie prawie 71 mln zł. Początkowo szpital będzie płacił około 12 mln zł rocznie, a na koniec około 6 mln zł rocznie. Ta ugodą z grupą Clima uporządkuje jednak wiele rzeczy – mówił w trakcie środowej sesji dr nauk med. Tomasz Szczepanik, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, cytowany przez portal dabrowagornicza.naszemmiasto.pl.

"Teraz miasto poręcza 90 mln zł kredytu, a odsetki od kredytu w wysokości 58 mln zł zabezpieczone są hipoteką na 60 miejskich nieruchomościach. Szpital zabezpiecza natomiast całą tę skomplikowaną operację finansową cesją kontraktów z NFZ na kwotę 148 mln zł" - wylicza zagłębiowska gazeta.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum