Szpital ma dwa motoambulanse. Ich zadaniem jest m.in. transport krwi

Autor: oprac. SzB • Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Rynek Zdrowia25 września 2022 13:30

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu posiada, w ramach swojej floty ratunkowej, dwa motoambulanse. Ich zadaniem jest m.in. transport krwi.

Szpital ma dwa motoambulanse. Ich zadaniem jest m.in. transport krwi
Szpital ma dwa motoambulanse. Ich zadaniem jest m.in. transport krwi. Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu/Facebook
  • Wrocławski szpital ma do dyspozycji od niedawna dwa motoambulanse sanitarne
  • Ich funkcje oraz zastosowania są zróżnicowane. Głównym zadaniem tych pojazdów jest transport krwi, osocza do badań laboratoryjnych czy próbek do badań histopatologicznych
  • Można je także wykorzystać do niesienia pomocy poszkodowanym np. w wypadkach samochodowych

Motoambulanse w służbie chorym

Dwa motoambulasne zasiliły właśnie flotę ratunkową wrocławskiej placówki. Co ciekawe, Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest jedynym w województwie dolnośląskim oraz na Opolszczyźnie, który posiada takie pojazdy. 

—  Funkcje i zastosowania motoambulansów sanitarnych (bo tak brzmi ich pełna nazwa) są zróżnicowane, jednak na chwilę obecną ich głównym zadaniem jest transport krwi, osocza do badań laboratoryjnych, czy próbek do badań histopatologicznych w sąsiednich miastach (np. do Zabrza). Motoambulanse sanitarne mogą również transportować organy w taki sposób, aby dotarły one w sposób bezpieczny (i szybko) do miejsca docelowego — informują przedstawiciele wrocławskiego szpitala w mediach społecznościowych. 

Mogą być one wykorzystywane również do niesienia pomocy poszkodowanym w wypadkach samochodowych. Czas dotarcia motoambulansu, w porównaniu do karetki, jest ponadto krótszy. 

— Z tego powodu są one wyposażone w niezbędny sprzęt i narzędzia medyczne przeznaczone do ratowania ludzkiego życia — czytamy w komunikacie placówki. 

Inicjatorami realizacji tego pomysłu były dwie osoby — Kamil Miodoński (koordynator ds. transportu) i Miłosz Raszka (koordynatora ds. transportu medycznego).

— Dzięki ich współpracy z Dyrekcją USK we Wrocławiu, szpital uzyskał zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na wykorzystanie dwóch motocykli do interwencji w sytuacjach ratowania życia, zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi — informuje szpital. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum