Szpital dziecięcy z większą bazą onkologiczną i zmodernizowanymi przychodniami
Szpital dziecięcy w Olsztynie, jedyna specjalistyczna placówka tego typu w regionie, zakończył modernizację oddziału onkologicznego, trzykrotnie zwiększono powierzchnię oddziału i kupiono nowy sprzęt do leczenia. Szpital w lepszym stopniu dostosował się do potrzeb osób o specjalnych potrzebach.

- W ostatnim czasie olsztyński Specjalistyczny Szpital Dziecięcy realizował dwa projekty
- Jeden był związany z modernizacją oddziału klinicznego onkologii i hematologii dziecięcej, a drugi z podniesieniem jakości obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami
- Placówka poinformowała, że projekt onkologiczny kosztował 19,5 mln zł
Lekarze skarżą się ból powodowany przez maseczki
Zastrzyk pieniędzy dla szpitala i remont
Za 19,5 mln zł pieniądze oddział trzykrotnie zwiększył powierzchnię, gruntownie wyremontowano sale chorych m.in. wyposażając je w klimatyzację. Sale dla niemowląt są przystosowane do potrzeb pielęgnacji maluchów, kupiono szafy i łóżka dla rodziców.
"W oddziale znajdują się dwie ogólnodostępne kuchnie, bawialnia i pokój strefa rodzica, czyli miejsce wypoczynku dla rodziców i opiekunów przebywających wraz z pacjentami. Nowy oddział zyskał także odrębny pokój do udzielania porad psychologicznych" - podał szpital w komunikacie.
W ramach przeprowadzonej w ostatnim czasie modernizacji kupiono też nowoczesną aparaturę medyczną służącą do operacyjnego leczenia nowotworów, w tym m. in. specjalistyczny mikroskop operacyjny, zestaw do nowotworowych operacji laparoskopowych 3D, narzędzia chirurgiczne, wiertarki do zabiegów operacyjnych nowotworów w obrębie części twarzowej czaszki.
Kupiono także nowy sprzęt do diagnostyki radiologicznej, m. in. angiograf ze zintegrowanym aparatem USG, aparat MRI. Utworzono też dwie nowe pracownie: pracownię diagnostyki naczyniowej i pracownię rezonansu magnetycznego.
Co roku 1,6 tys. pacjentów onkologicznych
Z powodu chorób nowotworowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie co roku leczonych jest w oddziałach szpitalnych ok. 1,6 tys. pacjentów, a w poradniach specjalistycznych ponad 4,1 tys. pacjentów.
W ramach projektu związanego z poprawą standardów dostępności służących dla pacjentów ze szczególnymi potrzebami zlikwidowano szereg barier architektonicznych, cyfrowych, komunikacyjnych i organizacyjnych.
- Przebudowano wejścia, rejestrację, informację oraz inne pomieszczenia przychodni specjalistycznej: szatnię, toalety dla pacjentów i personelu. Ciągi komunikacyjne są dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących (montaż systemu FON, tabliczek informacyjnych z informacją w alfabecie Brajla, planu tyflograficznego).
Została wyodrębniona dodatkowa poczekalnia dla pacjentów, przebudowane zostały wejścia do gabinetów oraz wymieniono drzwi o odpowiedniej szerokości - wymienił szpital. Dodano, że ten projekt kosztował blisko 5 mln zł.
Podkreślono, że na terenie przychodni specjalistycznej wprowadzono system zarządzania ruchem pacjentów oraz system kolejkowy dla pacjentów ze szczególnymi potrzebami. Przeszkolono też 200 pracowników szpitala w zakresie komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami, 50 osób ukończyło kursy polskiego języka migowego, kupiono jednolite uniformy dla personelu, ułatwiające identyfikację wykonywanego zawodu osobom ze szczególnymi potrzebami - łącznie prawie 800 kompletów takiej odzieży.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)