Szpital dziecięcy z większą bazą onkologiczną i zmodernizowanymi przychodniami

Autor: • Źródło: PAP05 grudnia 2022 13:30

Szpital dziecięcy w Olsztynie, jedyna specjalistyczna placówka tego typu w regionie, zakończył modernizację oddziału onkologicznego, trzykrotnie zwiększono powierzchnię oddziału i kupiono nowy sprzęt do leczenia. Szpital w lepszym stopniu dostosował się do potrzeb osób o specjalnych potrzebach.

Szpital dziecięcy z większą bazą onkologiczną i zmodernizowanymi przychodniami
Nowy rezonas w szpitalu w Olsztynie. Fot. Mat. prasowe
  • W ostatnim czasie olsztyński Specjalistyczny Szpital Dziecięcy realizował dwa projekty
  • Jeden był związany z modernizacją oddziału klinicznego onkologii i hematologii dziecięcej, a drugi z podniesieniem jakości obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami
  • Placówka poinformowała, że projekt onkologiczny kosztował 19,5 mln zł

Zastrzyk pieniędzy dla szpitala i remont

Za 19,5 mln zł pieniądze oddział trzykrotnie zwiększył powierzchnię, gruntownie wyremontowano sale chorych m.in. wyposażając je w klimatyzację. Sale dla niemowląt są przystosowane do potrzeb pielęgnacji maluchów, kupiono szafy i łóżka dla rodziców.

"W oddziale znajdują się dwie ogólnodostępne kuchnie, bawialnia i pokój strefa rodzica, czyli miejsce wypoczynku dla rodziców i opiekunów przebywających wraz z pacjentami. Nowy oddział zyskał także odrębny pokój do udzielania porad psychologicznych" - podał szpital w komunikacie.

W ramach przeprowadzonej w ostatnim czasie modernizacji kupiono też nowoczesną aparaturę medyczną służącą do operacyjnego leczenia nowotworów, w tym m. in. specjalistyczny mikroskop operacyjny, zestaw do nowotworowych operacji laparoskopowych 3D, narzędzia chirurgiczne, wiertarki do zabiegów operacyjnych nowotworów w obrębie części twarzowej czaszki.

Kupiono także nowy sprzęt do diagnostyki radiologicznej, m. in. angiograf ze zintegrowanym aparatem USG, aparat MRI. Utworzono też dwie nowe pracownie: pracownię diagnostyki naczyniowej i pracownię rezonansu magnetycznego.

Co roku 1,6 tys. pacjentów onkologicznych

Z powodu chorób nowotworowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie co roku leczonych jest w oddziałach szpitalnych ok. 1,6 tys. pacjentów, a w poradniach specjalistycznych ponad 4,1 tys. pacjentów.

W ramach projektu związanego z poprawą standardów dostępności służących dla pacjentów ze szczególnymi potrzebami zlikwidowano szereg barier architektonicznych, cyfrowych, komunikacyjnych i organizacyjnych.

- Przebudowano wejścia, rejestrację, informację oraz inne pomieszczenia przychodni specjalistycznej: szatnię, toalety dla pacjentów i personelu. Ciągi komunikacyjne są dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących (montaż systemu FON, tabliczek informacyjnych z informacją w alfabecie Brajla, planu tyflograficznego).

Została wyodrębniona dodatkowa poczekalnia dla pacjentów, przebudowane zostały wejścia do gabinetów oraz wymieniono drzwi o odpowiedniej szerokości - wymienił szpital. Dodano, że ten projekt kosztował blisko 5 mln zł.

Podkreślono, że na terenie przychodni specjalistycznej wprowadzono system zarządzania ruchem pacjentów oraz system kolejkowy dla pacjentów ze szczególnymi potrzebami. Przeszkolono też 200 pracowników szpitala w zakresie komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami, 50 osób ukończyło kursy polskiego języka migowego, kupiono jednolite uniformy dla personelu, ułatwiające identyfikację wykonywanego zawodu osobom ze szczególnymi potrzebami - łącznie prawie 800 kompletów takiej odzieży.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze