Szpital dziecięcy w Olsztynie rozbudowany. Co się zmieniło?

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia18 maja 2021 18:15

Zakończyła się rozbudowa Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Przyniosła kolejną poprawę warunków, w jakich leczone są dzieci.

Szpital dziecięcy w Olsztynie rozbudowany. Co się zmieniło?
W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zwiększono liczbę stanowisk intensywnej terapii. Fot. WSSD w Olsztynie
  • Cztery oddziały Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie rozpoczęły funkcjonowanie w nowych lokalizacjach
  • Z 9 do 13 zwiększyła się liczba stanowisk intensywnej terapii
  • Nowoczesną bazę zyskały także: Oddział Chorób Zakaźnych dla Dzieci, Oddział Pediatryczny Izolacyjny, Pododdział Neurogenetyki i Chorób Rzadkich oraz  Oddział Ortopedyczno-Urazowy z Chirurgią Kręgosłupa wraz z Pododdziałem Pediatrycznym- Reumatologii

Cztery oddziały Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie rozpoczęły funkcjonowanie w nowych lokalizacjach. Łącznie prace objęły 5600 m kw. powierzchni, z czego 3700 m kw. zostało dobudowane w postaci nowej bryły i dodatkowego 4. piętra do istniejącej części. Kolejne 1800 m kw. w istniejącym dotąd skrzydle zostało gruntownie przebudowane.

Poprawa bezpieczeństwa i dostępności specjalistycznej opieki dla dzieci

- Dzięki zakończonemu kolejnemu etapowi rozbudowy szpitala zyskujemy poprawę bezpieczeństwa opieki i dostępności do specjalistycznej opieki szpitalnej dla dzieci, poprawę warunków pobytu w oddziałach dla pacjentów i ich opiekunów oraz nowoczesną diagnostykę laboratoryjną, mikrobiologiczną i genetyczną - powiedziała dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że potrzeby szpitala i jego pacjentów zostały dostrzeżone przez Samorząd Województwa i że otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych oraz z budżetu województwa, które umożliwiło nam realizację rozbudowy - zaznaczyła dyrektor.

Do nowej części budynku przeniesiony został Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii. Inwestycja pozwoliła na zwiększenie liczby stanowisk intensywnej terapii z 9 do 13. To istotne, bo od zeszłego roku szpital funkcjonuje jako Centrum Urazowe dla Dzieci, zabezpieczając leczenie pacjentów z urazami z całego regionu i spoza niego.

Nowoczesną bazę zyskał także Oddział Chorób Zakaźnych dla Dzieci. Możliwe jest prowadzenie terapii w izolatkach dostosowanych do izolacji oddechowej oraz w dwóch specjalistycznych boksach Meltzera, w którym każda sala stanowi izolatkę do izolacji oddechowej z własną łazienką i śluzą.

W nowej bryle znalazł się  18-łóżkowy Oddział Pediatryczny - izolacyjny dla dzieci do 3. roku życia, Pododdział Neurogenetyki i Chorób Rzadkich oraz 24-łóżkowy Oddział Ortopedyczno-Urazowy z Chirurgią Kręgosłupa wraz z Pododdziałem Pediatrycznym- Reumatologii.

Lepsze warunki pobytu dla dzieci i rodziców

Ukończona inwestycja poprawi dostępność i jakość specjalistycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi z ukierunkowaniem na grupy chorób stanowiących główne przyczyny niezdolności do nauki czy przyszłej niezdolności do pracy. Da możliwość dalszego rozwoju świadczeń wysokospecjalistycznych - intensywna terapia dzieci, choroby układu kostno-stawowo-mięśniowego w tym chirurgia kręgosłupa i reumatologia, leczenie chorób zakaźnych, neurogenetyka, leczenie chorób rzadkich u dzieci.

Bardzo ważnym efektem inwestycji jest poprawa warunków pobytu w oddziałach zarówno dla pacjentów, jak i ich opiekunów. Oddziały zostały poszerzone o ponad trzykrotnie większą bazę dostosowaną do pobytu opiekunów wraz z pacjentami. W oddziałach znajdują się kuchnie i pokoje dla rodziców i opiekunów, w których można wypocząć i przygotować posiłek. Sale chorych są przestronne, oddziały posiadają nowoczesne zaplecze sanitarne.

Nowe laboratorium diagnostyczne

Otwarto też spełniające współczesne standardy Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, w tym Pracownię Mikrobiologii i Wirusologii oraz Pracowni Genetyki i Biologii Molekularnej.

Dotychczasowe laboratorium z lat 60-tych nie spełniało oczekiwań i wymogów. Posiadałało zbyt małą bazę w stosunku do rosnącej w tempie wykładniczym liczby wykonywanych badań diagnostycznych, w tym badań specjalistycznych (hematologicznych, koagulogicznych, biochemicznych, alergologicznych, genetycznych, wirusologicznych, immunologicznych, hormonalnych itp.)

Wdrożenie w szpitalu leczenia pacjentów z chorobami rzadkimi m.in. w obrębie części twarzowej czaszki, neurorozwojowymi, wadami genetycznymi itp. spowodowało konieczność wprowadzenia odpowiedniej diagnostyki laboratoryjnej, nowej aparatury diagnostycznej, nowych stanowisk pracy dla diagnostów laboratoryjnych.

Łączny koszt rozbudowy szpitala (obu brył) wyniósł ok. 47,7 mln zł, w tym: Regionalny Program Operacyjny (18,5mln zł), środki własne szpitala (22 mln zł), Samorząd Województwa (6,5 mln zł), Wojewoda Warmińsko-Mazurski (0,7 mln zł).

Zakończenie kolejnego etapu rozbudowy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wpisuje się w ciąg działań kierownictwa szpitala zmierzających do modernizacji całej bazy szpitalnej, w tym całościowej poprawy warunków pobytu w szpitalu. Od 2012 r. zrealizowano w szereg ważnych inwestycji, które służą temu celowi - od tego czasu do chwili obecnej powierzchnia szpitala wzrosła niemal dwukrotnie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum