Szpital Uniwersytecki w Krakowie dalej się przeprowadza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2020 13:47

Druga tura przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z centrum miasta do Prokocimia przedłuży się do piątku, 10 stycznia 2020 r. -  w tym dniu do nowej lokalizacji przeniesiony zostanie oddział ginekologii i onkologii.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Pierwotnie plan przewidywał, że przenosiny potrwają od wtorku do czwartku. Jak powiedziano w Szpitalu, sprawnie przebiegająca jak dotychczas przeprowadzka nakłoniła do przeniesienia jeszcze jednego oddziału - ginekologii i onkologii. Oddział ten przeprowadzi się do nowej siedziby w piątek, w tym dniu też zacznie tam funkcjonować.

Jednocześnie przeniesiona będzie działająca przy nim poradnia badań profilaktycznych, która jednak nie przestanie funkcjonować w starej siedzibie przy ul. Kopernika. Oznacza to, że od poniedziałku pacjenci będą mogli zgłaszać się po porady zarówno przy ul. Kopernika, jak i przy ul. Jakubowskiego (najprawdopodobniej do poniedziałku poradnia w nowej siedzibie będzie nieczynna, więc pacjentom posłuży tylko ta w starej siedzibie).

Jak podkreślono w rozmowie z PAP, w związku z decyzją o przeniesieniu jeszcze jednego oddziału nie ma żadnej dezorganizacji, ponieważ cały czas rozważano wcześniejsze przeniesienie tego oddziału, pacjenci byli więc odpowiednio wcześniej poinformowani.

Zgodnie z harmonogramem we wtorek do nowej siedziby Szpital Uniwersytecki przeniósł oddziały: toksykologii, drugi oddział kardiologii oraz interwencji sercowo-naczyniowych, neurologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, leczenie udarów i SOR. W środę - oddziały: chirurgii urazów wielonarządowych, obserwacyjno-internistyczny, chorób wewnętrznych i geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii. W czwartek przenoszone są: anestezjologia i intensywna terapia (cd.) urologia, otolaryngologia, pierwszy oddział kardiologii i elektrokardiologii interwencyjnej oraz nadciśnienia tętniczego.

Podobnie jak podczas pierwszej tury przenosin 18 do 20 listopada, policja eskortuje karetki transportowe, by zapewnić bezpieczeństwo przewozu pacjentów z oddziałów przy ulicach Kopernika, Śniadeckich i Botanicznej.

Jest jeszcze planowana przeprowadzka dwóch oddziałów: endokrynologii i hematologii, która nastąpi prawdopodobnie do połowy roku. Do nowoczesnego budynku, w którym funkcjonowało do tej pory Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, przeniesione zostaną te oddziały szpitalne, które do momentu zakończenia kolejnego etapu inwestycji w Prokocimiu mają pozostać w centrum Krakowa. Z końcem marca Szpital Uniwersytecki chce zacząć przekazywanie obiektów opuszczonych w centrum miastu.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu to jedna z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych w Europie. Na 16 ha powstało 10 budynków, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne i zintegrowany blok operacyjny składający się z 24 sal, w tym dwóch sal hybrydowych i transplantacyjnych. Inwestycja trwała cztery lata (z czego pierwszy rok zajęło projektowanie) i kosztowała 1,2 mld zł.

Beata Kołodziej (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum