Szpital Praski: spór z miastem o inwestycję

Autor: DK, Życie Warszawy/Rynek Zdowia • • 23 września 2010 14:43

Szpital Praski chce w nowym pawilonie-łączniku stworzyć centrum toksykologii. Urząd Miasta st. Warszawy planuje najpierw zmodernizować stare budynki.

Szpital Praski: spór z miastem o inwestycję

Dyrekcja Szpitala Praskiego p.w. Przemienienia Pańskiego SPZOZ deklaruje, że ma już środki na rozpoczęcie budowy i gotowy projekt budynku, który połączyłby starą część szpitala z nowym pawilonem A2.

– Pawilon A2 będzie uruchomiony w listopadzie. Budowa od podstaw i wyposażenie kosztowały miasto 91 mln zł od 2007 roku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Stanisław Kusak, z-ca dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta st. Warszawy.

W budynku znajdą się m.in oddział wewnętrzny, urologiczny, intensywnej terapii, chirurgii urazowo-ortopedycznej i blok operacyjny.

Dyrekcja argumentuje, że bez pawilonu – łącznika, kompleks szpitalny będzie niefunkcjonalny i chce w nim umieścić centrum toksykologii z 40 łóżkami oraz komorą hiperbaryczną.

– Nie zgadzam się, że bez tego łącznika szpital nie może funkcjonować. Najpierw musimy uruchomić budynek A2, potem zabierzemy się za modernizację szpitalnego budynku A, a w końcu za budynek B z łącznikiem, ale nie możemy tego robić jednocześnie – odpowiada Stanisław Kusak.

– Szpital Praski dostał od 2006 roku od miasta 111 mln zł dotacji – w tym roku było to 27 proc. wszystkich nakładów na miejskie szpitale. Budowa łącznika z konieczną wtedy przebudową budynku B to koszt około 40 mln zł. Nie stać nas teraz na to. Inne stołeczne szpitale też wymagają modernizacji i nakładów – wyjaśnia Stanisław Kusak.

W przyszłym roku na inwestycje w Szpitalu Praskim miasto przeznaczy 12 mln zł. Pieniędzy na budowę łącznika raczej nie będzie, ale w czwartek (23 września) o planach inwestycyjnych lecznicy na sesji dyskutują stołeczni radni, którzy podejmą ostateczną decyzję.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum