Życie Warszawy/ Rynek Zdrowia | 04-03-2009 09:17

Szpital Południowy powstanie przy Centrum Onkologii

Władze Warszawy zdecydowały, że Szpital Południowy będzie budowany przy Centrum Onkologii - podaje

Ratusz zakończył analizy i wstępne uzgodnienia dotyczące lokalizacji placówki.

– Po ocenie kilku wariantów zdecydowaliśmy, że szpital powinien być budowany na 1,2 ha terenu w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Onkologii przy ul. Roentgena. To jedyna w tej okolicy działka, która się do tego nadaje – mówi Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za sprawy opieki medycznej.

Na zlecenie ratusza Techniczne Biuro Usług Budowlanych sprawdziło, czy uda się tam zmieścić lecznicę na 220 łóżek, która ma być bezpośrednio połączona z dzisiejszym Centrum. – Okazało się to możliwe – zapewnia wiceprezydent.

Znajdą się tam oddziały interny, chirurgii ogólnej i urazowej, blok operacyjny z dwiema lub trzema salami, pediatria, ginekologia, intensywna terapia oraz urologia. W szpitalu nie będzie lądowiska dla helikopterów ani Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Inwestycja – według najnowszych kosztorysów – ma zamknąć się w 220 mln zł brutto. Prace budowlane mają ruszyć jesienią 2010 r.

Do rozwiązania pozostaje jeszcze uporanie się z roszczeniami prywatnych właścicieli do fragmentu terenu, na którym ma stanąć szpital. Biuro Gospodarki Nieruchomościami ocenia, że są bezzasadne, więc najprawdopodobniej te roszczenia zostaną odrzucone.