Szpital Megrez w Tychach planuje inwestycje za ponad 35 mln zł

Autor: • Źródło: PAP29 grudnia 2022 17:54

Szpital Megrez w Tychach, świadczący usługi dla mieszkańców tego 130-tysięcznego miasta i okolicznych miejscowości, planuje w przyszłym roku inwestycje za ponad 35 mln zł. Kompleksowy remont czeka oddziały chirurgii ogólnej i onkologicznej, chirurgii rekonstrukcyjnej narządu ruchu i obserwacyjno-zakaźny.

Szpital Megrez w Tychach planuje inwestycje za ponad 35 mln zł
Szpital Megrez w Tychach planuje inwestycje za ponad 35 mln zł. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

 

Szpital Megrez planuje inwestycje za ponad 35 mln zł

- Jeszcze nigdy w historii Szpitala Megrez nie realizowaliśmy tylu inwestycji obejmujących zarówno prace budowlane, jak i zakup sprzętu medycznego oraz wyposażenia  - poinformowała w czwartek prezes placówki Mariola Szulc, podsumowując inwestycje zrealizowane w szpitalu w minionych dwóch latach i te planowane na rok przyszły.

W 2021 r. w szpitalu otwarto zbudowany praktycznie od podstaw oddział ginekologiczno-położniczy, porodówkę i oddział neonatologiczny, które należą do najlepszych w regionie. Powstały też gabinety obserwacyjno-zakaźne dla pacjentów z COVID-19, kupiono wiele nowych urządzeń, m.in. aparaty do tlenoterapii i kardiomonitory. W tym roku zakończono termomodernizację budynku szpitala, który zyskał nowoczesny wygląd, z neonem na dachu.

Na początku przyszłego roku, kosztem ponad 23 mln zł, rozpocznie się przebudowa i remont dwóch ważnych oddziałów zabiegowych: chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz chirurgii rekonstrukcyjnej narządu ruchu, zlokalizowanych na piątym piętrze bloku łóżkowego. To oddziały, gdzie trafiają pacjenci m.in. po wypadkach komunikacyjnych, z poważnymi urazami, w stanie zagrożenia życia czy chorzy onkologicznie.

W ramach zaplanowanego na półtora roku remontu odnowione zostaną sale chorych wraz z łazienkami, a kadra zyska pomieszczenia socjalne o odpowiednim standardzie. Wymienione będą wszystkie instalacje. Oddziały będą wyposażone w nowe meble. Modernizacja obejmie też system wentylacji, a w części pomieszczeń pojawi się klimatyzacja. Pieniądze na remont przekazał samorząd Tychów.

Drugą znaczącą inwestycją, o wartości prawie 12 mln zł, będzie przebudowa trzeciego i czwartego piętra budynku zakaźnego, na tyłach szpitala. Oddział obserwacyjno-zakaźny zostanie kompleksowo odnowiony - planowany jest generalny remont pomieszczeń dla chorych i kadry medycznej, wymiana okien, drzwi i wind, docieplenie dachu, zakup nowego wyposażenia i sprzętu medycznego. Współfinansowany z unijnych środków remont potrwa do końca przyszłego roku.

Szpital Megrez to dawny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, formalnie zlikwidowany w maju 2012 r. W jego miejsce w budynku szpitalnym rozpoczął działalność Szpital Megrez, prowadzony przez spółkę pod tą samą nazwą. Jej udziałowcem był początkowo samorząd wojewódzki, a od 2014 r. także samorządy Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Od października 2017 r. właścicielami szpitala są miasto Tychy i powiat bieruńsko-lędziński. Szpital prowadzi 12 oddziałów, 4 zakłady, Izbę Przyjęć, poradnię nocną i świąteczną.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum