PAP/Rynek Zdrowia | 09-10-2019 15:45

Szef MON: rusza budowa filii WIM w Legionowie, szpital będzie otwarty dla wszystkich

Rusza budowa nowego szpitala w Legionowie, filii Wojskowego Instytutu Medycznego. PiS jest gwarantem jej ukończenia, bo politycy PO mówią, że inwestycja jest absurdalna - powiedział w środę (9 października) w Legionowie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szpital w Legionowie będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego. Fot. PTWP

- Przyszły rządy Prawa i Sprawiedliwości i oto jest - rozpoczyna się budowa szpitala w Legionowie. Być może ktoś sobie pomyśli - Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło inwestycję, a więc ta inwestycja będzie dalej prowadzona. Nic bardziej błędnego. Jeżeli PiS nie będzie dalej rządziło, to ta inwestycja zostanie zatrzymana. Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO, nazywa budowę szpitala w Legionowie absurdalną - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Szef MON podkreślił, że szpital będzie otwarty dla wszystkich. Placówka będzie zapewniała bezpieczeństwo zdrowotne m.in. żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo mieści się w Siedlcach, oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, które z kolei mają dowództwo w Zegrzu.

- Żeby szpital w Legionowie powstał, należało chcieć i potrafić. Chcieć to nawet za mało powiedziane, należało być zdeterminowanym, żeby do tego doprowadzić. I oto jest. Proces się rozpoczyna - powiedział minister.

Dodał, że ci, którzy są w opozycji, "po pierwsze nie chcą, a po drugie nie potrafią". - Twierdzą, że nie ma na nic pieniędzy. Na program 500 plus nie ma pieniędzy ich zdaniem, na trzynastą emeryturę - nie ma pieniędzy, na powrót do wieku emerytalnego 60 i 65 lat - też podobno nie ma pieniędzy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości udowodnił, że potrafi rządzić. Rezultatem tego, że potrafimy rządzić jest właśnie ta inwestycja - mówił Błaszczak.

Na ręce wykonawcy inwestycji szef MON przekazał poziomicę. - Poziomica dlatego, że jest symbolem dobrego i równego poziomu prowadzonych prac budowlanych - powiedział. - Chciałbym, aby później ta poziomica zawisła w hallu szpitala WIM w Legionowie, żeby była symbolem wysokiego poziomu usług medycznych świadczonych przez lekarzy i personel medyczny szpitala w Legionowie - wyjaśnił.

Zaznaczył także, że szpital w Legionowie będzie filią WIM, co daje gwarancję, że placówka będzie korzystała z personelu, lekarzy i sprzętu Wojskowego Instytutu Medycznego.

Dyrektor WIM prof. gen. Grzegorz Gielerak podkreślił, że inwestycja w Legionowie buduje trwałe fundamenty bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa. - My, ludzie wojskowej służby zdrowia, chcemy przenieść najlepsze wzorce i standardy opieki medycznej do środowiska mieszkańców powiatu legionowskiego - powiedział.

Dodał, że na inwestycji zyska cały rejon. - Wiem, jaki potencjał medyczny stoi za WIM i wiem, że mieszkańcy tego powiatu potrzebują tego poziomu, który my reprezentujemy - podkreślił.

W nowym szpitalu będzie sześć oddziałów: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny i ginekologiczno-położniczy. Planowane jest także utworzenie bloku operacyjnego składającego się z dwóch sal operacyjnych.

Według założeń placówka będzie mogła hospitalizować jednocześnie około 90 pacjentów. Zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie blisko 250 osób. W budynku szpitalnym będzie pięć kondygnacji naziemnych i parking podziemny. Dyżur w szpitalu będzie pełniony całodobowo.

Powstanie szpitala w Legionowie na części działki użytkowanej obecnie przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ Błaszczak ogłosił w październiku 2018 r. Nowy szpital będzie filią WIM. 2 października szef MON wziął udział w uroczystości podpisania umowy z wykonawcą inwestycji. Nowa placówka ma zapewnić wojsku, a także mieszkańcom Legionowa i okolic dostęp do całodobowej opieki medycznej.

PAP - Marcin Chomiuk, Katarzyna Lechowicz-Dyl