Szef MON: budowa wojskowego szpitala w Legionowie to zasadnicza potrzeba mieszkańców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2019 21:49

Budowa wojskowego szpitala w Legionowie to zasadnicza potrzeba mieszkańców - powiedział w piątek (27 września) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Oczywiście, ten oddział WIM będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego - zapewnił.

Szef MON: budowa wojskowego szpitala w Legionowie to zasadnicza potrzeba mieszkańców
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. www.mswia.gov.pl

Szef MON zapowiedział w 2018 r. powstanie wojskowego szpitala w Legionowie, który będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM), mieszczącego się przy ul. Szaserów w Warszawie. Ministerstwo zapowiedziało, że szpital ma być gotowy w 2022 r.

Błaszczak pytany w TVP 3 Warszawa w piątek o to, dlaczego walczy o budowę szpitala w Legionowie powiedział, że "to zasadnicza potrzeba mieszkańców Legionowa". - Zresztą składano obietnice przez lata, przez 30 ostatnich lat i to były puste obietnice, niezrealizowane. Doprowadziłem do tego, że w powiecie legionowskim przybywa Wojska Polskiego, w związku z tym jest uzasadnienie do tego, aby Wojskowy Instytut Medyczny stworzył swój oddział w Legionowie - dodał szef resortu obrony narodowej.

- Oczywiście, ten oddział będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego - zapewnił Błaszczak.

Szef MON zdeklarował, że wojskowy szpital w Legionowie będzie "szpitalem sześcioodziałowym", a jego "lekarzem będą dyżurowali 24 godziny na dobę".

- Zależy mi na tym, aby żołnierze Wojska Polskiego stacjonujący na terenie powiatu legionowskiego mieli zapewnioną opiekę medyczną i w związku z tym mieszkańcy - zaznaczył szef MON. Jego zdaniem "jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa tego szpitala".

Minister skomentował też wypowiedź Tomasza Siemoniaka, który nazwał budowę wojskowego szpitala w Legionowie "kompletną prywatą". - To jest potrzeba uzasadniona tym, że w odróżnieniu od partii pana Siemoniaka, która razem w koalicji z PSL-em likwidowała jednostki wojskowe (...). Ja rozwijam liczebnie Wojsko Polskie - mówił. - W powiecie legionowskiego przybywa jednostek wojskowych, przybywa żołnierzy. Ale to jest standard, że żołnierze, którzy są lekarzami świadczą pomoc osobom cywilnym - dodał.

Błaszczak zapowiedział także, że sześcioletni chłopiec Filip Garnowski, który ma ciężką wadą serca, zostanie przetransportowany na operację do Stanów Zjednoczonych wojskowym samolotem. - Wojsko Polskie dysponuje odpowiednim sprzętem, mamy fantastycznych pilotów, fantastycznych lekarzy wojskowych i rzeczywiście Filip zostanie przetransportowany do Stanów Zjednoczonych na operację - mówił.

Dodał, że "to nie pierwsza akcja, w którą angażuje się wojsko". - Rzeczywiście pomagamy, żeby na przykład organy do transplantologii dotarły na czas w określone miejsca, a więc tam, gdzie tylko wojsko może pomóc, tam pomagamy.

Iwona Pałczyńska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum