Szczecin: zamiast szpitala będzie dom pomocy społecznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2011 11:40

Abp Andrzej Dzięga uroczystą mszą św. zainaugurował w środę (4 maja) budowę domu pomocy społecznej w Szczecinie; powstanie on na terenie kupionego przez Kościół od miasta Szpitala św. Karola Boromeusza.

Szczecin: zamiast szpitala będzie dom pomocy społecznej

Placówka ma być przeznaczona dla ok. 60 potrzebujących.

- Prace rozpoczęto dwa lata wcześniej, niż zobowiązano się w umowach zakupu, co pozwala mieć nadzieję iż zakończą się również wcześniej, niż w zakładanym terminie pięciu lat - wyjaśnił rzecznik kurii ks. Sławomir Zyga.

Inwestorem są Instytut Medyczny im. Jana Pawła II w Szczecinie i archidiecezja. Inwestycja ma być finansowana ze środków niepublicznych. W budynku ma powstać również Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne dla dwustu chorych.

Archidiecezja kupiła w 2010 r. za niecałe 20 tys. zł były Szpital Miejski w Szczecinie. Budynek ten należał do 1946 r. do kongregacji sióstr św. Karola Bormomeusza w Trzebnicy. W wyniku ugody zawartej między siostrami a miastem archidiecezja nabyła wartą ok. 20 mln zł nieruchomość z 99,9 - procentową bonifikatą.

Archidiecezja zobowiązała się do przebudowy istniejących budynków z możliwością ich rozbudowania na Centrum Opiekuńczo-Lecznicze, w skład którego wchodzić będą przede wszystkim: dom pomocy społecznej i szpital rehabilitacyjny z oddziałami opieki długoterminowej, rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, narządu ruchu.

Strona kościelna zobowiązała się do prowadzenia działalności opiekuńczo-leczniczej przez co najmniej 25 lat od daty podpisania umowy, w celach niezarobkowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum