Szczecin: rozbudowuje się Zachodniopomorskie Centrum Onkologii

Autor: Kurier Szczeciński/Rynek Zdrowia • • 05 października 2009 09:54

Budowa Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi w Szczecinie już ruszyła. Dzięki inwestycji o wartości 55 mln zł pacjenci Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii będą leczeni w komfortowych warunkach.

Szczecin: rozbudowuje się Zachodniopomorskie Centrum Onkologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi zajmie nowy, trzykondygnancyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 8 tys. m kw. Obiekt ma być gotowy w drugiej połowie 2011 r. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków unijnych w wysokości 24,5 mln zł, z budżetu województwa (ponad 13 mln zł), budżetu państwa (10 mln zł) oraz ze środków własnych ZCO, które dołoży 8 mln zł.

Do nowego gmachu przeniosą się onkologia kliniczna, apteka, pracownia histopatologiczna, laboratorium, pracownia diagnostyki obrazowej oraz przychodnia onkologiczna.

– Te jednostki pracują obecnie w różnych budynkach i w warunkach dalekich od oczekiwań: niektóre w piwnicach lub obiektach kontenerowych – mówi Kurierowi Szczecińskiemu Krystyna Pieczyńska, dyrektor ZCO. – Po ukończeniu inwestycji znajdą się w jednym miejscu. Zyskają też większą powierzchnię.

Agnieszka Jarmołowicz, kierownik apteki przyszpitalnej, specjalista farmacji klinicznej dodaje, że poprawa warunków lokalowych pozwoli na rozwinięcie i skomputeryzowanie działalności związanej z przygotowywaniem leków cytostatycznych.

Do nowego obiektu trafi także oddział onkologii klinicznej. Ordynator dr Małgorzata Foszczyńska podkreśla, że obecną bolączką jest zbyt mała liczba łóżek i trudne warunki panujące w pomieszczeniach zlokalizowanych w stuletnim budynku. Brakuje także miejsca dla pacjentów, korzystających tylko z niektórych zabiegów. Są oni zakwaterowani w pobliskim domu rekolekcyjnym. Po zakończeniu inwestycji ich sytuacja również zmieni się na lepsze.

ZCO zapowiada, że nie zrezygnuje ze starej bazy lokalowej. Dodatkowe miejsce znajdą tu oddziały, które nie będą przenoszone do nowego obiektu, np. radioterapia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum