Szczecin: pacjenci z koronawirusem - teraz w nowym budynku szpitala wojewódzkiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2020 17:17

Pacjenci z COVID-19 zostaną przeniesieni do otwartego w piątek (24 lipca) nowego budynku szczecińskiego szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej. To tymczasowe rozwiązanie - inwestycja powstała z przeznaczeniem m.in. na oddziały nefrologiczny, neurologiczny i udarowy.

Szczecin: pacjenci z koronawirusem - teraz w nowym budynku szpitala wojewódzkiego
Fot. Shutterstock

- Ten dzień miał wyglądać zupełnie inaczej. Zaprosiliśmy państwa na odbiór oddziału nefrologii, udarowego, neurologii i stacji dializ. Ale życie napisało zupełnie inne scenariusze. COVID zburzył świat wszystkich i spowodował, że ten budynek musi mieć zupełnie inne funkcje - powiedziała w piątek podczas uroczystego otwarcia budynku "Z" dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie Małgorzata Usielska.

Wskazała, że przeniesiona do budynku zostanie stacja dializ, prawdopodobnie także oddział nefrologii i transplantacji nerek. Oddział neurologii i udarowy na przeniesienie będą musiały poczekać ok. 2 lat, dopóki nie powstanie budynek dla pacjentów zakaźnych.

Dyrektor placówki wyjaśniła, że pacjenci z koronawirusem znajdą się w nowym budynku, ponieważ wynika to z liczby chorych. - Obecnie budynek zakaźny ma 34 łóżka. Mamy średnio między 25 a 60 pacjentów - powiedziała Usielska.

Nowy obiekt powstał w miejscu po starym pawilonie administracji szpitala. Docelowo znajdą się tam także punkt przyjęć, poradnia nefrologiczna, pomieszczenia techniczne i socjalne. Kupiono też nowoczesne urządzenia i aparaturę szpitalną.

Inwestycja kosztowała ponad 60 mln zł. Blisko 54 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Pozostałą część tej kwoty stanowiły pieniądze własne szpitala i dotacja z budżetu urzędu marszałkowskiego.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie powstał w 2017 r. w wyniku połączenia dwóch placówek: SPWSZ przy ul. Arkońskiej i Specjalistycznego Szpitala im. A. Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie. Utworzono w ten sposób największy w województwie szpital wielospecjalistyczny. W placówce działają oddziały m.in. chorób wewnętrznych, onkologiczne, dermatologii, geriatrii czy chirurgii, a także poradnie.

Od marca do czerwca br. w związku z epidemią placówka przy ul. Arkońskiej działała jako jednoimienny szpital zakaźny.

PAP - Elżbieta Bielecka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum