Szczecin: chcą zbudować nowoczesną spalarnię odpadów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2019 19:04

Ma spalać tonę odpadów medycznych na godzinę, a także wytwarzać energię elektryczną i cieplną - to możliwości spalarni odpadów medycznych, która ma powstać w Szczecinie. List intencyjny w tej sprawie podpisały władze miasta i Pomorski Uniwersytet Medyczny. Koszt inwestycji to około 65 mln zł.

Szczecin: chcą zbudować nowoczesną spalarnię odpadów medycznych
Spalarnia odpadów medycznych (zdj. ilustracyjne), Fot. archiwum

List intencyjny w sprawie budowy spalarni odpadów medycznych podpisali w środę (20 listopada) prezydent Szczecina Piotr Krzystek i rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n.med. Bogusław Machaliński.

W planach jest budowa nowoczesnego i ekologicznego zakładu wyposażonego w dwie linie przetwarzania odpadów medycznych o wydajności pół tony na godzinę każda. Uczelnia chce wybudować spalarnię na terenie należącego do gminy Szczecin Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów na Ostrowie Grabowskim.

Rektor uczelni Bogusław Machaliński i prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Tomasz Lachowicz podpisali także porozumienie ws. udostępnienia przedstawicielom uczelni terenu Zakładu do przeprowadzenia badań przygotowujących inwestycję.

Koszt inwestycji to około 65 mln zł. Uczelnia chce sfinansować budowę z kredytu oraz dotacji wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.

- To dla nas ważny, strategiczny temat - powiedział Machaliński. - Dzisiaj musimy korzystać z usług firm zewnętrznych. Budowa własnej spalarni pozwoli zoptymalizować koszty, a to przełoży się na możliwości opieki nad pacjentem - dodał.

Rozpoczęcie budowy spalarni odpadów medycznych planowane jest za cztery lata. Tyle ma trwać przygotowanie analiz prawnych, decyzji środowiskowych i samego projektu instalacji.

Kacper Reszczyński (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum