Szczecin: będą leczyć oparzenia u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2011 15:48

W Szczecinie powstało pierwsze w Polsce północno-zachodniej Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży - poinformowała w piątek (25 marca) Magdalena Paczkowska, rzeczniczka szpitala w Szczecinie-Zdrojach.

Szczecin: będą leczyć oparzenia u dzieci
Druga tego rodzaju placówka w kraju, wyspecjalizowana w niesieniu pomocy najmłodszym ofiarom oparzeń znajduje się w Krakowie.

W SPS ZOZ Zdroje w Szczecinie utworzono spełniający światowe standardy dziecięcy oddział oparzeniowy z czterema łóżkami zwykłymi i dwoma łóżkami intensywnego nadzoru. Pacjentów ma przyjmować od najbliższego wtorku.

Budowa Centrum trwała od maja 2010 r. Zmodernizowano i wyposażono dla potrzeb oddziału piętro pawilonu w szpitalu. Łączny koszt inwestycji to prawie 1,3 mln euro. Blisko 85 proc. tej sumy, to bezzwrotna pomoc finansowa z EOG czyli Funduszy Norweskich. Pozostałą część kosztów szpital pokrywa ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

- Pieniądze te zostały przeznaczone nie tylko na sam oddział, ale również na szeroki projekt profilaktyki oparzeń, który szpital w Zdrojach realizuje już przeszło rok - powiedziała Paczkowska.

Program ten prezentuje m.in. sposoby zapobiegania oparzeniom i metody udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzono wykłady dla dorosłych i dzieci, przygotowano przedstawienia teatralne i konkursy dla dzieci, broszury, plakaty, ulotki i nalepki informujące o zagrożeniu.

Każdego roku w Polsce poparzeniom ulega 200 - 300 tys. osób rocznie. Około 75 proc. z nich to dzieci. Aż w 97 proc. przypadków przyczyną oparzeń są zaniedbania lub brak wyobraźni opiekunów.

Szacuje się, iż każdego roku w szczecińskim centrum oparzeń leczonych będzie ok. 300 dzieci, zaś tysiące otrzyma porady ambulatoryjne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum