Szczecin: będą leczyć ciężko poparzone dzieci

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2011 10:04

W Szczecinie rozpoczęło pracę nowe Regionalne Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży. To druga taka placówka w kraju i jedyna w północnej Polsce.

Szczecin: będą leczyć ciężko poparzone dzieci

Centrum stanowi część tworzonego w ramach Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego ZOZ Zdroje w Szczecinie specjalistycznego szpitala matki i dziecka. W nowej lecznicy znajdują się dwa stanowiska intensywnej terapii z respiratorem, sala operacyjna, sale zabiegowe oraz sala do kąpieli.

Szacuje się, że każdego roku w Centrum leczonych będzie około 300 dzieci. W kolejnym etapie obok Centrum powstanie także nowoczesna chirurgia ze szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Łączny koszt inwestycji  to ok. 5 mln złotych. Blisko 85 proc. środków pozyskano na ten cel z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pozostałą część kosztów pokryje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. 

– To część projektu pod nazwą Regionalne Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży. Planujemy także działania w ramach szeroko rozumianej profilaktyki. Głównym celem kampanii prowadzonej do końca kwietnia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie okoliczności powstawania oparzeń wśród dzieci i młodzieży, zapobiegania oparzeniom oraz sposobów i metod udzielania pierwszej pomocy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Paczkowska, rzecznik szczecińskiego SPS ZOZ Zdroje.

Jej zdaniem działania te pozwolą zmniejszyć liczbę najmłodszych pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkich oparzeń.

Każdego roku w Polsce poparzeniom ulega 200-300 tysięcy osób rocznie. Około 75 proc. spośród nich to dzieci. Aż w 97 proc. przypadków przyczyną oparzeń są zaniedbania lub brak wyobraźni opiekunów. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum