Szczecin: a jednak będzie lądowisko dla helikopterów!

Autor: 24Kurier.pl/Rynek Zdrowia • • 22 października 2009 12:30

W trakcie ostatniej wizyty w Szczecinie Ewa Kopacz, minister zdrowia zapowiedziała, że przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Sokołowskiego powstanie całodobowe lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Kilka dni później rzecznik prasowy ministerstwa stwierdził, że jeszcze w tej sprawie decyzje nie zapadły.

Marcin Podgórski, dyrektor Zachodniopomorskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zapewnia, że lądowisko przy szpitalu klinicznym jednak powstanie i choć w biurze prasowym Ministerstwa Zdrowia tego nie potwierdzają, projekt PAM został powtórnie rozpatrzony – na wniosek Marii Ilnickiej-Mądry, dyrektor szpitala – i zaakceptowany.

Po ponownej analizie projektu PAM, projekt budowy w Szczecinie całodobowego lądowiska dla helikopterów wszedł już do puli podstawowej.

– To gwarantuje jego dofinansowanie. Wiemy, że otrzymamy na ten cel ponad 3 mln zł, czyli tyle, ile chcieliśmy – uważa Marcin Podgórski.

Skąd nieścisłości w wypowiedziach przedstawicieli ministerstwa? Prawdopodobnie stąd, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje jeszcze inny projekt związany z budową lądowisk i powoływania w Polsce Centrów Leczenia Urazów Wielonarządowych. W Szczecinie takie centrum powstaje właśnie w PSK 1. Zapewne o tym programie myślała Ewa Kopacz mówiąc o przeznaczeniu 60 mln euro na budowę lądowisk w całym kraju; w tym również w Szczecinie.

Całodobowe lądowisko jest w Szczecinie potrzebne. Od stycznia na lotnisku w Goleniowie stacjonować będzie nowoczesny śmigłowiec EC 135 przystosowany do lotów również w nocy. Bez całodobowego lądowiska jego możliwości nie będą w pełni wykorzystywane.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum