XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Szczecin: SOR dla dzieci i lądowisko dla śmigłowców w szpitalu w Zdrojach - otwarte

Autor: Marta Zabłocka - PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2017 21:18

Ponad 100 łóżek czeka na małych pacjentów w otwartym w środę pawilonie w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Zdroje" w Szczecinie. Na dachu budynku znajduje się lądowisko dla śmigłowców sanitarnych. SOR na razie nie ma kontraktu z NFZ.

W środę nowy obiekt został uroczyście otwarty Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dyrektor szpitala w Szczecinie-Zdrojach Łukasz Tyszler poinformował, że budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) dla dzieci wraz z lądowiskiem rozpoczęła się w 2014 r. Nowy SOR jest częścią Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem, które zostanie oficjalnie otwarte na początku 2018 r.

Jak powiedział, SOR nie ma jeszcze kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale pacjenci mogą liczyć na pomoc.

- Słyszymy, że pieniądze znajdą się prawdopodobnie od 1 lipca 2018 r. Dziwi mnie to, bo projekt istnieje od wielu lat, a sam SOR jest zapisany w urzędzie wojewódzkim w planie zabezpieczenia - stwierdził Tyszler. Dodał, że od 1 stycznia SOR będzie działał najprawdopodobniej jako izba przyjęć.

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Szczecinie w komunikacie rozesłanym do mediów przyznał, że SOR w Zdrojach jest wpisany, razem z podobnym oddziałem w Drawsku Pomorskim, do zaktualizowanego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego Województwa Zachodniopomorskiego, utworzonego przez wojewodę zachodniopomorskiego, a zatwierdzonego przez ministra zdrowia. Jednak wskazuje, że zgodnie z planem oba oddziały mają być uruchomione od dnia 1 lipca 2018 r.

Jednocześnie NFZ zaznacza, że zwiększenie liczby pacjentów będzie miało wpływ na otrzymywane przez placówkę finansowanie. "Jeśli liczba pacjentów, szczególnie dziecięcych, zwiększy się w Zdrojach po uruchomieniu lądowiska, przełoży się to również na liczbę procedur, ich koszt, a zatem także na wysokość ryczałtu dobowego w okresie do 30 czerwca 2018 r." - czytamy w komunikacie.

"Szpital w Zdrojach ma obecnie dwie izby przyjęć. W obu przyjmuje średnio na dobę po 23 pacjentów. Dla porównania: izba przyjęć w Szpitalu Klinicznym nr 2 na Pomorzanach w Szczecinie przyjmuje średnio 99 pacjentów na dobę. (…) Konieczność zróżnicowania stawek izb przyjęć i SOR wynika z liczby przyjmowanych pacjentów, zakresu udzielanych świadczeń, ciężkości stanu pacjentów i powiązanej z tym obsady kadrowej. Przekłada się to na wysokość ryczałtu dobowego" - wyjaśnia NFZ.

Wyposażenie, kwalifikacje kadry, a także warunki konieczne do tego, by w szpitalu mógł działać szpitalny oddział ratunkowy, opisuje ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym i wydane do niej rozporządzenie. Izby przyjęć działają praktycznie w każdym szpitalu i nie mają tak wysokich wymagań sprzętowych i kadrowych, jak SOR-y.

Tyszler podkreślił, że Zachodniopomorskie Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem jest bardzo potrzebne w regionie. - Nie ma drugiego takiego miejsca w województwie zachodniopomorskim, a z naszych usług korzystają także pacjenci z województwa lubuskiego i pomorskiego. Ponadto bardzo ściśle współpracujemy ze stroną niemiecką, w szczególności w zakresie neurologii i neurochirurgii - zaznaczył dyrektor szpitala.

Sześciokondygnacyjny budynek mieści się w centrum kompleksu szpitalnego, dzięki czemu zostały połączone wszystkie pawilony pediatryczne. To ułatwi transport pacjentów, przewóz leków oraz zaopatrzenia szpitala. W pawilonie nr 20 znajduje się m.in. pediatryczna izba przyjęć, oddział chirurgii dziecięcej i urologii z pododdziałem ortopedii dziecięcej, oddział neurochirurgii dziecięcej, blok operacyjny z 4 salami oraz salą wybudzeń.

W najbliższych tygodniach zostanie przeniesiony do szpitala w Zdrojach Oddział Chirurgii Dziecięcej i Urologii oraz Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii dla Dzieci ze szpitala przy ul. Wojciecha w Szczecinie.

Wartość inwestycji to ponad 10,5 mln zł, które pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum