×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szczecin: Mali pacjenci szpitala "Zdroje" dzięki graffiti odkrywają tajemnice mózgu

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP07 września 2023 13:20Aktualizacja: 07 września 2023 13:31

Połączenie street artu z edukacją na temat działania mózgu i zmysłów to zamysł projektu Magiczny Świat Neuronów na Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Dziecięcej szczecińskiego szpitala "Zdroje".

Szczecin: Mali pacjenci szpitala "Zdroje" dzięki graffiti odkrywają tajemnice mózgu
Szpital Zdroje z nowymi malowidłami. Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Na ścianach oddziału neurochirurgii dziecięcej powstało kilkanaście graffiti przedstawiających neurony i związane z nimi zmysły
  • Murale stworzył Tomasz Żuk "Cukin".
  • Jeden z pomysłodawców projektu Magiczny Świat Neuronów, ordynator neurochirurgii dziecięcej dr Łukasz Madany mówił w środę, że idea stworzenia takiej przestrzeni narodziła się dziesięć lat temu

Żeby nie myśleć o złych rzeczach

- Początkowo chcieliśmy ożywić ściany - żeby nie było tak, że ludzie tutaj do szpitala przychodzą, myślą tylko o złych rzeczach, tylko żeby mogli na chwileczkę zapomnieć. Później narodził się pomysł, aby połączyć to z tym, co my tu robimy (…) i powiedzieć o tym w przystępny sposób opiekunom dzieci. Ale jest to też dla samych dzieci, bo neurobiologia rozwija się w zawrotnym tempie i być może część naszych pacjentów to przyszli naukowcy i będą tę dziedzinę dalej rozwijać - mówił dr Madany.

Przy malunkach widnieją kody QR. Po ich zeskanowaniu można odsłuchać charakterystykę poszczególnych zakresów układu nerwowego. Stworzone przez "Cukina" postaci reprezentują m.in. neurony smaku, wzroku i węchu i mają swoje imiona.

- Wydaje się, że jest to jedyny taki projekt, jeżeli chodzi o nasze województwo. Powiedziałbym przewrotnie, że ta zaskakująca forma może zachęcić naszych najmłodszych pacjentów do tego, żeby jednak po tych salach, po tym oddziale się przemieszczać i z ciekawością spędzić każdy dzień, który w szpitalu na ogół nie jest najsympatyczniejszy - powiedział dyrektor szpitala "Zdroje" dr Łukasz Tyszler.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze